Moskva 25. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)
 
Na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) žije asi 100 druhov rôznych mikroorganizmov, ktoré ohrozujú zdravie posádky a majú deštruktívny vplyv na plášť stanice, povedal v interview pre Sputnik zástupca riaditeľa Inštitútu lekárskych a biologických problémov Ruskej akadémie vied Valerij Bogomolov

Na snímke ISS

“Teraz pracujú na stanici traja ľudia, tých vystrieda ďalšia posádka, ale existujú živé organizmy, ktoré tam žijú trvalo – mikroorganizmy. V súčasnej dobe je na ISS asi 100 druhov mikoorganizmov, húb, ktoré tam nielen žijú, menia sa, sú nami považované za nebezpečný faktor pre kozmonautov, ale ony dokonca požierajú plast a kov, z ktorých je vytvorená stanica,” uviedol.
Otázky imunity človeka voči infekciám a zaistenia mikrobiologickej bezpečnosti sa diskutovalo na stretnutí lekárskych skupín pre ISS, ktorá sa konala minulý týždeň v Moskve v Inštitúte lekárskych a biologických problémov Ruskej akadémie vied. Zúčastnili sa ich odborníci z Multilaterálneho výboru pre lekárske operácie, Mnohostrannej rady pre kozmické lekárstvo, Mnohostrannej rady pre lekársku politiku. Hovorili o súčasných i perspektívnych aspektoch lekárskej starostlivosti o zdravie posádok ISS, naplánovali a posúdili realizáciu lekárskych a biologických výskumov.
 
Príspevok Lekár hovoril o nebezpečenstve, ktoré hrozí ISS zobrazený najskôr Hlavné správy.