Paríž 15. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)
 
Tri obete na životoch si vyžiadali výdatné lejaky a následne záplavy, ktoré v noci na pondelok zasiahli departement Aude na juhu Francúzska. Potvrdila to v pondelok tamojšia prefektúra

Ilustračné foto

Francúzska meteorologická služba v súvislosti s očakávaným vývojom počasia vyhlásila červený – najvyšší – stupeň pohotovosti pred záplavami okrem Aude aj v ďalších piatich departementoch krajiny: Aveyron, Haute-Garonne, Hérault, Pyrénées-Orientales a Tarn.
Úrady departementu Aude vyzvali obyvateľov, aby sa za žiadnych okolností nepoužívali auto, pretože cesty sú zaplavené a podmyté. S výnimkou diaľnice je veľká časť vozoviek zaplavená, pričom hladina vody na nich sa pohybuje od 50 cm do jedného metra. Rozvodnené rieky v oblasti mesta Carcassonne odniesli aj dva mosty.
Vyučovanie vo všetkých školách departementu Aude bolo v pondelok zrušené.
Lejaky a záplavy najviac zasiahli asi 60 obcí a miest ležiacich severne a severovýchodne od Carcassonne. Najviac zrážok padlo na obec Villemoustaussou v regióne Languedoc-Roussillon departementu Aude, kde sa podľa žandarmérie miestni obyvatelia pred vodným živlom museli uchýliť na strechy svojich zaplavených domov.
Podľa odhadov meteorológov v departemente Aude v noci na pondelok v priebehu šiestich hodín spadol šesťmesačný úhrn zrážok. Predpovede počasia naznačujú, že výdatné dažde by mali ostať okolo poludnia; stúpanie hladiny riek by sa malo zastaviť okolo 21.00 h SEČ, informoval spravodajský kanál LCI.
 
Príspevok Lejaky a záplavy na juhu Francúzska si vyžiadali tri obete a veľké škody zobrazený najskôr Hlavné správy.