Bratislava 13. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)

Lehota, počas ktorej nesmie byť zosnulý pochovaný, sa neskráti zo súčasných 48 hodín od smrti na polovicu. Plénum totiž odmietlo novelu zákona o pohrebníctve, ktorou chceli poslanci SaS vyjsť v ústrety Židovskej náboženskej obci, nakoľko sa u nich vyžaduje pochovávanie v kratšom čase.
Ilustračné foto

Liberáli sú presvedčení, že súčasná 48-hodinová lehota, počas ktorej nesmú byť ľudské pozostatky pochovávané, zasahovala do ústavného práva Židov na slobodu náboženskej viery a vyznania. Zmenou však nechceli meniť možnosť nariadiť pitvu.
Poslanci SaS zároveň navrhovali upraviť pravidlá, ktoré hovoria o ochrannom pásme krematória a pohrebiska. Aktuálne platí, že ochranné pásmo krematória je priamo zo zákona 100 metrov od hranice jeho pozemku, pričom v tomto pásme sa nesmú povoľovať ani umiestňovať budovy okrem tých, ktoré poskytujú služby súvisiace s pohrebníctvom. V prípade pohrebiska má takéto pásmo šírku 50 metrov.
Liberáli nechceli, aby to bolo striktne dané zákonom. Kompetenciu určiť šírku ochranného pásma preto navrhovali delegovať na obce. Tie mali mať možnosť ho cez všeobecne záväzné nariadenie zúžiť, resp. vôbec ho nevytýčiť. Rovnako mali mať právo rozhodovať o budovách v ochrannom pásme, ale tak, aby zohľadnili pietny charakter krematória či pohrebiska.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.