Washington/Brusel 11. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Eni Press office)
 
USA sa môžu stať strategickým partnerom EÚ v oblasti dodávok skvapalneného zemného plynu a pomôcť znížiť závislosť Európy na Rusku za podmienky, že budú ponúknuté “konkurenčné ceny”, uviedol vo štvrtok predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Ilustračné foto

Ako uvádza Le Point, v roku 2018 Európska únia nakúpila od USA 2,8 miliardy kubických metrov LNG, čo je “kvapka v mori” obrovských potrieb Európskej únie, každodenne dovážajúcej 360 miliárd kubických metrov plynu. Pritom skvapalneného plynu sa nakupuje iba 55 miliárd kubických metrov.
Noviny pripomínajú, že k dnešnému dňu 35 % všetkého v Európe spotrebovaného plynu dodáva ruský koncern Gazprom.
Medzinárodná energetická agentúra však uvádza, že v plánoch USA  je zvýšený vývoz LNG do Európy a to až 20 % do roku 2040. A k dosiahnutiu tohto cieľa využíva Washington dosť “tvrdé metódy”, upozorňujú noviny.  Tak napríklad Donald Trump fakticky požadoval zrušenie ruského projektu plynovodu Severný prúd 2 a donútil európske energetické spoločnosti, aby zrušili zmluvy s Iránom – po Rusku druhým najväčším majiteľom zásob plynu na svete. Nakoniec sa hlave Bieleho domu podarilo donútiť Európanov, aby nakupovali viac amerického plynu výmenou za nezavedenie colných poplatkov na dovoz tovaru z Európy do USA.
Viacmenej, ako uvádzajú noviny, k dobytiu európskeho energetického trhu majú Američania ešte ďaleko. V Európskej únií vysvetľujú, že ceny skvapalneného plynu z USA nemožno nazvať konkurenčnými kvôli vysokým výdajom na výrobu a dopravu LNG. Okrem toho súčasné možnosti dovoľujú Spojeným štátom vyrábať iba 28 miliárd kubických metrov skvapalneného plynu ročne.
Diverzifikáciu dodávok plynu zo zahraničia  Európa potrebuje kvôli tomu, že vlastná výroba plynu neustále klesá, vysvetľuje Le Point.
 
Príspevok Le Point: Európa bude nakupovať viac LNG z USA, ale iba za “konkurenčné” ceny zobrazený najskôr Hlavné správy.