Paríž 13. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)

Kandidátka francúzskej krajnej pravice na úrad prezidenta Marine Le Penová si dnes v Nice uctila pamiatku 86 obetí teroristického útoku, ktorý sa na tamojšej prímorskej promenáde odohral vlani 14. júla – počas osláv Dňa Bastily. Následne mala zavítať do pohraničného mesta Menton, ktoré slúži ilegálnym migrantom na prechod z Talianska do Francúzska

Na snímke Marine Le PenováNa snímke Marine Le Penová

Agentúra AP v tejto súvislosti pripomenula, že Le Penová týmito cieľmi svojej návštevy na juhu Francúzska upriamuje pozornosť na dva body svojho predvolebného programu: zlepšenie kontrol na francúzskych hraniciach a pritvrdenie boja proti ilegálnemu prisťahovalectvu. Le Penová avizovala, že v prípade svojho zvolenia za prezidentku bude presadzovať aj vystúpenie Francúzska zo schengenskej zóny a návrat k národnej mene frank.

Program dnešnej návštevy Le Penovej v departmáne Provence-Alpes-Côte d’Azur, kde krajná pravica tradične dosahuje najlepšie výsledky vo voľbách, kritizoval bývalý primátor Nice, konzervatívny politik Christian Estrosi, ktorý sa v nedávnych voľbách stal najvyšším predstaviteľom tohto regiónu, pričom porazil Le Penovej neter Marion Maréchalovú-Le Penovú.

V rozhovore pre rozhlasovú stanice Europe 1 Estrosi poukázal na to, že “Le Penovej bolo treba rok” a “prezidentskú kampaň”, kým prišla “predvádzať populizmus” na prímorskú Promenade des Anglais – dejisko drámy počas vlaňajších osláv štátneho sviatku. Vyhlásil, že Le Penová “svojou prechádzkou” po promenáde “nikoho neoklame”.

Estrosi kritizoval aj fakt, že Le Penová v rámci svojho výjazdu zavítala do Nice a následne do Mentonu – akoby chcela naznačiť spojitosť medzi migračnou krízou a bezpečnosťou.

Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že Le Penová by mohla byť v dvojici kandidátov postupujúcich z prvého kola prezidentských volieb (23. apríla) do druhého kola, ktoré sa uskutoční 7. mája. V druhom kole by však podľa prieskumov mal vyhrať jej protikandidát.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.