Paríž 29. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)

Prezidentská kandidátka francúzskeho Národného frontu (FN) Marine Le Penová v piatok vyhlásila, že sa jej “protivia” popierači holokaustu
Francúzska prezidentská kandidátka a šéfka nacionalistickej strany Národný front (FN) Marine Le Penová

Jej vyjadrenie zaznelo v súvislosti s kauzou dočasného šéfa FN Jeana-Francoisa Jalkha. Ten musel v piatok odísť z funkcie pre pochybnosti o existencii nacistických plynových komôr, ktoré vyjadril v rozhovore v roku 2000.
“Vo vedení Národného frontu nie je nikto, kto by obhajoval takéto tvrdenia,” povedala Le Penová pre televíziu BMF.
Popieranie holokaustu je vo Francúzsku trestným činom a Le Penová v snahe osloviť mainstreamových voličov dlhodobo tvrdo pracovala na tom, aby svoju stranu zbavila rasistickej a antisemitskej povesti.
Sama nechala vylúčiť z FN svojho otca a zakladateľa strany Jeana-Marie Le Pena, keď odmietol odvolať výrok bagatelizujúci holokaust, teda nacistické vyvražďovanie európskych židov z čias druhej svetovej vojny.
Jalkh sa ujal funkcie dočasného lídra FN iba tento týždeň po tom, ako Le Penová povedala, že sa jej vzdáva, aby sa mohla sústrediť na predvolebnú kampaň.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.