Paríž 5. januára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Kamil Zihnioglu)

Predsedníčka francúzskeho Národného frontu a vážny kandidát na úrad francúzskeho prezidenta Marine Le Penová, ktorá presadzuje referendum o odchode Francúzska z EÚ, vyzvala na zámenu meny euro

Na snímke líderka Francúzskeho národného frontu Marina Le PenováNa snímke líderka Francúzskeho národného frontu Marina Le Penová

Le Penová navrhuje, aby euro nahradila dvojica francúzsky frank a écu. Ako informovala agentúra Reuters, écu sa používalo v európskom menovom systéme v rokoch 1979-1998. „Écu existovalo spolu s národnou menou… Ich súčasné používanie nebude mať nijaké následky na obyčajný život Francúzska,“ vyhlásila Le Penová.

Marine Le Penová tiež sľúbila, že v prípade jej víťazstva v prezidentských voľbách bude štátny dlh prepočítaný v novej národnej mene, ktorou by sa mal, podľa všetkého, stať francúzsky frank. Podpredseda Národného frontu Florian Philippot podčiarkol, že Le Penovej vyhlásenia o používaní écu nič nemenia na základnom postoji strany, ktorý hovorí o potrebe návratu Francúzska k národnej mene: „Écu nie je klasická mena, nie je vo vašej peňaženke, alebo na vašom bankovom účte, je to bezhotovostná jednotka, ktorá sa používa v účtovaní medzi štátmi,“ poznamenal.

Le Penová má svoj názor aj na Schengenskú zónu. Podľa jej mienky aj predvianočný teroristický útok v Berlíne a následné unikanie teroristu pred spravodlivosťou cez niekoľko hraníc  umožnil práve schengenský systém.

Na Slovensku sa snaží o odchod od eura a návrat k slovenskej korune iba jedna parlamentná strana, ktorej popularita však neustále vzrastá.

Vladimír Mohorita