Paríž 30. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Thibault Camus)
 
Francúzska konzervatívna politička Marine Le Penová v pondelok uvítala zvolenie Jaira Bolsonara za prezidenta Brazílie a zaželala mu “veľa šťastia”. Informovala o tom televízia BFM

Na snímke Marine Le Penová

Vo svojom vyhlásení na sociálnej sieti Twitter Le Penová – líderka pravicovej strany Národné združenie (RN – bývalý Národný front) – napísala, že Brazílčania “práve vytrestali všadeprítomnú korupciu a hrozivú zločinnosť, ktoré prekvitali za vlády krajnej ľavice”. Podľa nej teraz Bolsonaro musí naprávať stav ekonomiky, bezpečnosti i demokracie v krajine.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý Le Penovú vlani v máji porazil v druhom kole prezidentských volieb, Bolsonarovi tiež “v duchu zaužívaných zvyklostí” medzi hlavami štátov zablahoželal k víťazstvu vo voľbách, pričom však využil túto príležitosť, aby zdôraznil nutnosť “rešpektovania princípov demokracie”.
Medzinárodné spoločenstvo má totiž obavy, že Bolsonaro, prezývaný aj “Trump z trópov”, by mohol Brazíliu opäť uvrhnúť do diktatúry.
Elyzejský palác informoval, že Macronovo vyhlásenie k výsledku volieb v Brazílii obsahuje aj zmienku o parížskej klimatickej dohode. Bolsonaro pohrozil, že Brazília od nej odstúpi, neskôr však tento svoj postoj zmiernil vyjadrením, že Brazília za istých podmienok zostane signatárom tohto dokumentu.
Konzervatívec Bolsonaro získal v nedeľňajšom druhom kole prezidentských volieb v Brazílii 55,13 percenta hlasov, jeho vyzývateľovi Fernandovi Haddadovi z ľavicovej Strany pracujúcich (PT) dalo hlasy 44,87 percenta voličov. Oznámila to volebná komisia po spočítaní vyše 99 percent hlasov. Postrahom pre svet sa stal svojími radikálne pro-katolíckymi postojmi a zámerom chrániť nenarodené deti. Bolsonaro sa ujme prezidentskej funkcie 1. januára 2019.
 
Príspevok Le Penová Bolsonarovi blahoželala, Macron spomenul rešpekt princípov demokracie zobrazený najskôr Hlavné správy.