Brusel 20. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)

Témy bezpečnosti a terorizmu podľa francúzskej prezidentskej kandidátky Marine Le Penovej chýbali v predvolebnej kampani. Le Penová presadzuje sprísnenie trestov pre zločincov, posilnenie bezpečnostných zložiek a vyhostenie nebezpečných cudzincov.

Na snímke Marine Le Penová

“Bezpečnosť a terorizmus v kampani úplne chýbali,” skonštatovala líderka Národného frontu (FN) Marine Le Penová vo vysielaní francúzskej televízie France 2. Zastáva názor, že je potrebné zvýšiť počet miest vo francúzskych väzniciach a sprísniť podmienky doživotného väzenia tak, aby sa zločinci nemohli dostať po odpykaní časti trestu na slobodu.

Pre hrozbu terorizmu je podľa Le Penovej kľúčové, aby Francúzsko prebralo kontrolu nad svojimi hranicami, “aby sme vedeli, kto do krajiny prichádza”. Líderka FN dlhodobo tvrdí, že medzi migrantmi prichádzajúcimi do Francúzska sú nebezpeční jednotlivci. Na zabezpečenie posilnenia ochrany hraníc by zvýšila počet policajtov a pohraničiarov.

“Islamizmus je totalitná ideológia. Treba zakročiť proti radikálnym mešitám a zastaviť financovanie radikálov v našich predmestiach zo zahraničia,” vyhlásila v televíznom vysielaní. Trvá na tom, aby približne 10.000 jednotlivcov, ktorí sú podľa tajných služieb v kontakte s islamistami, bolo vyhostených.

Prvé kolo prezidentských volieb čaká Francúzsko v nedeľu. Marine Le Penová je podľa prieskumov favoritkou na postup do májového druhého kola.

Macron považuje ochranu Francúzov za prvoradú úlohu hlavu štátu. Povedal to v súvislosti s dnešným útokom. Z vlastného programu dal do pozornosti nový prístup k základnému vzdelávaniu.

“Primárnou úlohou prezidenta je chrániť. Dnes večer najmenej jeden policajt zahynul.

Toto riziko bude súčasťou nášho života v najbližších rokoch,” povedal vo vysielaní televízie France 2 Macron. Vyjadril sústrasť rodine zastreleného policajta. V rámci svojho volebného programu vyzdvihol dôležitosť základného vzdelávania. Macron by v prípade zvolenia do prezidentského úradu kládol dôraz na prvé roky školskej dochádzky, aby sa všetky deti naučili dobre písať a čítať, čo považuje za kľúčové pri ďalšom vzdelávaní aj kariére.

V triedach, ktoré navštevujú deti z “problémových štvrtí” by znížil počet žiakov. Chce dosiahnuť, aby každý žiak zvládal základné učivo.

Exminister Macron dodatočne odobril raketový útok USA v Sýrii. Vyhlásil, že si vie predstaviť aj francúzske presne namierené útoky s cieľom zničiť sklady chemických zbraní na sýrskom území.

Presadzuje politické riešenie konfliktu v Sýrii a vyzval na odchod Asada z prezidentskej funkcie. Na druhej strane varoval pre možným kolapsom štátu po odstúpení Asada, pretože by to podľa neho viedlo k ovládnutiu sýrskeho územia teroristami.