Paríž 28. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)

Francúzsky pravicovo-nacionalistický politik Jean-Marie Le Pen vydal v stredu prvý diel pamätí, v ktorých kritizoval svoju dcéru Marine Le Penovú. Informovala o tom agentúra DPA.
Na snímke Jean-Marie Le Pen

V knihe Le Pen píše o svojom živote pred rokom 1972, teda predtým, ako založil pravicovo-populistickú stranu Národný front (FN). Na jej čele ho v roku 2011 vystriedala jeho dcéra Marine, s ktorou sa napokon politicky aj ľudsky rozišiel.
Le Pen (89) do textu pamätí zakomponoval aj niekoľko kritických pasáží na adresu svojej dcéry, ktorá sa snaží o to, aby bol Národný front prijateľnejší pre širší okruh voličov.
“Sklonila sa pred morálnymi a politickými požiadavkami nepriateľa a stratila tak jediné svoje útočisko,” napísal Le Pen. “Keď na ňu myslím, prevažuje vo mne pocit ľútosti”.
Knihu vydal desať dní pred začiatkom zjazdu FN, na ktorom by chcela Marine Le Penová “reštartovať” stranu po vlaňajších prehratých prezidentských voľbách. V nich ju porazil proeurópsky centrista Emmanuel Macron, čo v radoch FN vyvolalo vnútorné spory.
Jean-Marie Le Pen bol členstva v FN zbavený v roku 2015 pre svoje antisemitské a xenofóbne výroky. Podľa nedávneho verdiktu súdu mu však naďalej právoplatne patrí titul čestného predsedu strany.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.