Paríž 12. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Remy de la Mauviniere)
 
Nad vládou francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona sa vznáša ďalší politický škandál, informuje denník Le Monde. Nezávislá protikorupčná organizácia Anticor obvinila šéfa administratívy Elyzejského paláca Alexisa Kohlera zo zneužívania rodinných väzieb na štátnom poste

Ilustračné foto

Uvádza sa, že Alexis Kohler v rokoch 2010-2012, kedy bol členom dozornej rady mesta Le Havre a pracoval po boku primátora Edouard Philippeho (súčasný predseda francúzskej vlády), mal schváliť rad zmlúv medzi plavebnou spoločnosťou MSC a prístavom v Le Havre. Pritom zakladateľ a riaditeľ MSC bol jeho príbuzným.
Okrem toho v roku 2014, teda o dva roky neskôr, Kohler požiadal o povolenie opustiť svoj post a prevziať funkciu finančného riaditeľa v spoločnosti MSC. Uvádza sa, že spočiatku bola Kohlerová žiadosť zamietnutá. Avšak v roku 2016 sa mu podarilo obsadiť jednu z najvyšších pozícií v spoločnosti svojim príbuzným.
Ako informuje zdroj Mediapart, vďaka ktorému tento Kohlerov konflikt záujmov vyplával na povrch, “pravá ruka” Macrona až do poslednej chvíle svoj príbuzenský vzťah s vedením danej spoločnosti tajila.
Denník Le Monde uviedol, že protikorupčná organizácia Anticor odoslala Národnej finančnej prokuratúre celkom dve žaloby, v ktorých KOHLERA obviňuje z nezákonného sledovania vlastných záujmov, zneužívanie úradu a pasívnej korupcie.
 
Príspevok Le Monde: Škandál v Elyzejskom paláci – “pravú ruku” Macrona obvinili z korupcie zobrazený najskôr Hlavné správy.