Tel Aviv/Paríž 11. februára 2018 (HSP/International/Foto:TASR/AP/RIA-Novosti, Mikhail Klimentyev, Presidential Press Service

Izraelská analytička Sima Shine poskytla francúzskemu denníku „LeMonde“ rozhovor, v ktorom vysvetlila prečo sú jednoznačnými víťazmi sýrskeho konfliktu Rusko a Irán. Ako bývalá vysokopostavená funkcionárka izraelskej tajnej služby Mossad a niekdajšia zástupkyňa riaditeľa Rady národnej bezpečnosti Izraela pracuje v súčasnosti Sima Shine v izraelskom inštitúte pre otázky národnobezpečnostných štúdií (INSS).
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) sa rozpráva s novozvoleným iránskym prezidentom Hasanom Rúháním

Rusko sa v Sýrii chopilo diplomatickej iniciatívy, pričom na rozdiel od sovietskej éry je v stave komunikovať so všetkými účastníkmi konfliktu. Ešte nikdy v histórii nehralo Rusko na blízkom východe takú kľúčovú rolu ako teraz. Na bojovom poli však Rusi potrebujú Irán, nakoľko bezpečnostná situácia ešte zďaleka nie je stabilná. Aliancia s Iránom je mimoriadne dôležitá ruská karta vo vzťahu k Izraelu a USA. Platí to však aj v opačnom garde. Teherán potrebuje Moskvu ešte viac ako Rusi Irán. To čo v začiatku vyzeralo ako manželstvo z rozumu, je dnes už spojeneckým zväzkom bez ohľadu na to či sa Bašar Asad udrží pri moci alebo ho vystrieda niekto iný.
Na rozdiel od Ruska a Iránu možno medzi porazených v Sýrii zaradiť Turecko, ktoré od začiatku vsadilo všetko na jednu kartu kategorickej požiadavky odchodu Bašara Asada z funkcie sýrskeho prezidenta. Až keď si turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedomil, že môže všetko prehrať, urobil obrat a priklonil sa na ruskú stranu. Síce v pozícii vazala, ale aspoň minimalizoval škody.
Porazenou stranou v Sýrii je aj Izrael. Po prvýkrát v histórii rozmiestnil Irán svoje vojenské sily posilnené o miestnych šiítskych bojovníkov na území Sýrie v bezprostrednom susedstve Izraela. Svoju bojaschopnosť na sýrskom bojisku výrazne posilnil aj Iránom sponzorovaný libanonský Hizballáh. Pre Izrael to znamená dvojnásobné bezpečnostné riziko a hrozbu, že v prípade otvoreného konfliktu bude musieť bojovať na dvoch severných frontoch.
Z pohľadu Izraela je preto mimoriadne dôležitá komunikácia s Rusmi. Izrael síce nepovažuje Rusko za svojho spojenca, no ani za nepriateľa. Aj keď prioritou Moskvy sú jej vlastné národno-bezpečnostné záujmy, objektívne existujú na ruskej strane aj určité sympatie voči Izraelu, kde žije vyše milióna ruskojazyčných obyvateľov. Už na začiatku sýrskeho konfliktu bola preto medzi Moskvou a Tel Avivom zriadená „horúca linka“ medzi operatívnym štábmi s cieľom predchádzať eventuálnym incidentom a nedorozumeniam. Na oboch koncoch tejto horúcej linky znie ruština. Izrael si od tesnej spolupráce s Rusmi sľubuje, že Kremeľ by mohol presvedčiť Iráncov stiahnuť svoje vojenské sily zo Sýrie, alebo aspoň nedopustiť ich rozmiestnenie južne a západne od Damasku v blízkosti izraelskej hranice.
Gabriel Gačko

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.