Paríž 18. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Athit Perawongmetha)
 

Vzťahy medzi Ruskom a Japonskom boli vždy zlé kvôli Kurilským ostrovom. V poslednej dobe sa však krajiny zbližujú, píšu francúzske noviny Le Journal de Montréal. Podľa novinára Loïc Tassého, v tom krajina vidí výhodu. USA medzitým strácajú prevahu v regióne.

Na snímke japonský premiér Šinzó Abe

V priebehu tohoto týždňa prebehli medzi Ruskom a Japonskom veľmi plodné rokovania vo Vladivostoku, píše Tassé. Dokonca vznikla možnosť, že by krajiny mohli podpísať mierovú zmluvu. Ruské médiá písali o hypotetickej vojenskej aliancii Ruska, Číny a Japonska. Zatiaľ je táto aliancia však iba predpokladaná než skutočná. Zmeny vo vzťahoch medzi krajinami v poslednej dobe však poukazujú na perspektívy, ktoré ešte pred nedávnom boli neuveriteľnými, zdôrazňuje autor článku.
Vojenské a ekonomické vzťahy medzi Japonskom a USA sú veľmi silné, myslí si novinár. Niekedy Japonci vystupujú proti prítomnosti amerických základní na svojom území, ale celkovo sú ich vzťahy silné. USA si hľadali spojenca v regióne počas Kórejskej vojny a Japonsko sa na túto úlohu dobre hodilo, pretože sa nachádza blízko Kórey.
Čo sa týka rusko-japonských vzťahov, vždy boli zlé kvôli Kurilám. Kvôli tomuto konfliktu Japonsko málo investovalo do Ruska, i keď by japonské spoločnosti mohli ťažiť z obrovských zdrojov na Sibíri.
Teraz sa situácia zmenila. Okrem toho Putin ponúkol Japonsku podpísať mierovú zmluvu bez predbežných podmienok. Vyhlásil tiež, že je pripravený prerokovať rôzne varianty riešenia problému s Kurilskými ostrovami. Japonský premiér Abe zmienil, že do konca roka možno bude mať hneď niekoľko nových vyhlásení týkajúcich sa tejto otázky.
Francúzsky novinár sa domnieva, že Kurily sa môžu stať zónou voľného obchodu. Je možné, že tam bude stanovená spoločná vláda dvoch krajín. Okrem iného sa ostrovy hodia do čínskej koncepcie nových hodvábnych ciest.
Vyriešenie konfliktu medzi Kóreami vychádza spod kontroly USA, uvádza sa v článku. Zaoberajú sa tým Moskva a Peking. Ich ďalší krok je oddeliť Japonsko od USA. Japonsko má záujem o zblíženie s Ruskom. Napríklad by Moskva mohla pomôcť Tokiu znížiť vplyv Pekingu.
„Čím viac budú USA pokračovať cestou izolácie, tým viac ich spojenci budú hľadať nové aliancie,” uvádza Tassé.

Príspevok Le Journal de Montréal: Japonsko hrozí, že sa odkloní od USA a vstúpi do aliancie s Ruskom a Čínou zobrazený najskôr Hlavné správy.