Paríž 6. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko, pool)

Francúzsky denník Le Figaro obracia pozornosť na to, že recesia v hospodárstve, ktorá bola v Rusku v ostatných dvoch rokoch, sa postupne stráca.
Na snímke vpravo ruský prezident Vladimir Putin a francúzsky prezident Emmanuel Macron počas stretnutia vo Versailles vo Francúzsku

V jednom z článkov si autor všimol prírastok HDP v Rusku, ktorý v súčasnosti predstavuje 1,5 % (podľa Rosstatu). Le Figaro poznamenáva, že tieto výsledky nie celkom zodpovedajú predpovedi 2 %, lenže aj tento ukazovateľ hovorí o tom, že Rusko pocítilo „úľavu“. Rast domáceho hospodárstva sa v tomto roku môže stať ešte omnoho prudším, hovorí autor.
Na druhej strane index 1,5 % je stále ďaleký od 7 %, ktoré sa dali vidieť v rokoch 2000 až 2008. V týchto rokoch však neexistovali protiruské sankcie a ani také ostré konflikty v zahraničnej politike. Podstatnú rolu zohral i pád cien „čierneho zlata“.
Pri uvedomení si týchto faktorov, dokonca aj skromný prírastok vo finančných odvetviach už hovorí o mnohom, vrátane o tom, že Moskva sa začala plánovite zbavovať ekonomických okov.
Všimnime si predpoklady expertov, že rast HDP Ruska sa v tomto roku zrýchli. Podľa analytikov Capital Economics napomôcť tomu môže oživenie na surovinovom trhu. Práve preto sa ukazovateľ rastu môže z 1,5 zvýšiť na 2 %.
Podľa politpuzle.ru, srspol.sk

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.