Tokio 21. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Richard Drew)
 
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v stredu počas návštevy Japonska varoval, že v prípade nových nepriateľských krokov zo strany Británie bude Rusko reagovať recipročne.

Na snímke Sergej Lavrov

Lavrov ďalej povedal, že Británia “sa vedome vydala smerom vedúcim k oslabeniu bilaterálnych vzťahov s Ruskom”. Upozornil tiež, že v kauze súvisiacej s otrávením bývalého plukovníka ruskej vojenskej rozviedky Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Londýn robí závery pred skončením vyšetrovania. V tejto súvislosti ironicky poznamenal, že “anglosaský právny systém sa (takto) obohacuje o zaujímavé precedensy”.
Bývalého plukovníka Skripaľa, ktorý pracoval pre britské tajné služby, a jeho dcéru našli 4. marca s príznakmi otravy na lavičke pred nákupným centrom v anglickom meste Salisbury. Ruská strana podozrieva, z pokusu o dvojnásobnú vraždu, naopak britské tajné služby. Vražda mala podľa Ruska poslúžiť na cielené zhoršenie vzťahov medzi oboma štátmi.
Britská strana tvrdí, že do prípadu je zapletené Rusko, ktoré to však kategoricky odmieta. Podľa britských zdrojov pri útoku mala byť použitá nervovoparalytická látka A234 zo skupiny novičok.
Kauza Skripaľ výrazne skomplikovala vzťahy medzi oboma krajinami. Británia pristúpila k vyhosteniu 23 ruských diplomatov, ktorí sa do vlasti vrátili v utorok. Rusko odpovedalo recipročne a 23 britských diplomatov sa už balí domov.
 
Príspevok Lavrov varuje Britániu pred ďalšími nepriateľskými krokmi v kauze Skripaľ zobrazený najskôr Hlavné správy.