New York 29. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Keystone-Martial Trezzini)
 
Súčasné vzťahy medzi Spojenými štátmi a Ruskom sú “zlé a pravdepodobne na najnižšej úrovni všetkých čias”. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov to povedal v piatok na tlačovej konferencii v New Yorku, kde niekoľko hodín predtým vystúpil v rámci tohtoročnej všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN

Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov

Podľa jeho vyjadrení, ktoré citovala tlačová agentúra AP, je zjavné, že osoby zodpovedné za implementáciu dohôd z “konštruktívnych” stretnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom “sa s tým vôbec neponáhľajú”. Rovnako viazne činnosť americko-ruských pracovných skupín pre boj proti terorizmu a kybernetickú bezpečnosť, ako aj rozhodujúci dialóg o strategickej stabilite, posťažoval sa ruský minister.
Svoj predošlý prejav na pôde Valného zhromaždenia OSN Lavrov využil na energickú obhajobu multilaterálnych organizácií a varoval v ňom pred jednostrannými krokmi Spojených štátov a iných krajín. Odsúdil taktiež “nepodložené obvinenia” voči Rusku, že zasahovalo do vnútorných záležitostí iných krajín, a kritizoval americkú politiku v Iráne, Sýrii či Venezuele.
Čo sa týka vojny v Sýrii, kde Spojené štáty a Rusko podporujú opačné strany, Lavrov na piatkovej tlačovej konferencii potvrdil, že Moskva začala dodávať sýrskym vládnym silám systém protivzdušnej obrany S-300.
Správy o dodávke ruského systému S-300 do Sýrie sa objavili tento mesiac po tom, ako sýrska raketa zostrelila nad Stredozemným morom ruské prieskumné lietadlo Il-20. Bezprostredne po tomto incidente, pri ktorom zahynulo všetkých 15 osôb na palube lietadla, pripísalo Rusko zodpovednosť Izraelu. Moskva uviedla, že s ruským lietadlom sa v danom čase kryli izraelské stíhačky F-16, ktoré boli na misii s cieľom zaútočiť na objekty v sýrskej provincii Lázikíja.
 
Príspevok Lavrov v OSN: Americko-ruské vzťahy dosiahli možno historické dno zobrazený najskôr Hlavné správy.