Abú Zabí/Peking/Ženeva 29. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Jon Gambrell)

Rusko žiada, aby Severná Kórea dodržiavala rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN týkajúce sa jej raketového programu. Uviedol to dnes ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v reakcii na najnovšiu raketovú skúšku izolovaného štátu.
Na snímke zľava ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a šéf diplomacie Spojených arabských emirátov šejk Abdalláh bin Zajd Nahján

“Pokiaľ ide o odpaľovanie rakiet zo Severnej Kórey, držíme sa rezolúcií Spojených národov a kladieme dôraz na fakt, že Severokórejčania musia tieto rezolúcie dodržiavať,” povedal Lavrov na tlačovej konferencii počas návštevy Spojených arabských emirátov.
Severná Kórea odpálila v noci na dnes strelu, ktorá preletela ponad Japonsko a dopadla do Tichého oceánu takmer 1200 kilometrov od ostrova Hokkaido. Táto skúška je vnímaná ako jedna z najprovokatívnejších, aké kedy KĽDR podnikla.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí medzitým uviedlo, že kríza okolo Severnej Kórey sa dostáva do “kritického bodu”. Vyzvalo z tohto dôvodu na pokoj a návrat k rokovaciemu stolu.
“Tlak, sankcie, vyhrážky nemôžu tento problém vyriešiť,” citovala hovorkyňu rezortu agentúra DPA. Severokórejský vyslanec pri OSN v Ženeve dnes obvinil Spojené štáty, že ženú Kórejský polostrov do “explózie extrémnej úrovne”.
“Teraz, keď USA otvorene deklarovali svoje nepriateľské úmysly voči Kórejskej ľudovodemokratickej republike, keď napriek opakovaným varovaniam vedú agresívne spoločné vojenské cvičenia (s Južnou Kóreou)… má moja krajina všetky dôvody reagovať tvrdými protiopatreniami, ktorými uplatňuje svoje právo na sebaobranu,” citovala vyslanca agentúra Reuters. “A USA budú plne zodpovedné za katastrofálne dôsledky, ktoré to bude mať.”

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.