Moskva 31. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Vladimir Astapkovich)
 
Výzva amerického prezidenta Donalda Trumpa na odchod ruských vojsk z Venezuely nebola úspešná. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov uviedol, že ruskí vojaci sa na území latinskoamerického štátu zdržiavajú legálne. Pomáhajú totiž vykonávať údržbu skôr dodanej ruskej vojenskej techniky.

Na snímke Sergej Lavrov

V relácii s názvom Moskva. Kremeľ. Putin, ktorý vysielala ruská televízia Rossija 1, Lavrov vyhlásil, že už raz vysvetlil, prečo sa ruské jednotky nachádzajú vo Venezuele. Minister uviedol, že vojaci úplne legálne zabezpečujú technickú údržbu vojenských zariadení, ktoré boli predtým dopravené do Venezuely, a to v súlade s medzivládnou dohodou ratifikovanou venezuelským parlamentom. Neporušujú tak teda venezuelskú ústavu.
Skupina ruských vojakov dorazila do hlavného mesta Venezuely minulý týždeň, aby sa zúčastnila konzultácií s vládnymi úradníkmi o spolupráci v obrannom priemysle. Informoval o tom diplomatický zdroj Sputnika v Caracase. Podľa venezuelských médií do Caracasu priletelo v dvoch lietadlách celkom 99 ruských vojakov. Lietadlá tiež dopravili celkovo 35 ton nákladu.
V stredu prezident Donald Trump vyhlásil, že by Rusko malo Venezuelu opustiť. Minulý týždeň americký minister zahraničia Mike Pompeo v telefonickom rozhovore so Sergejom Lavrovom odsúdil “príchod ruského vojenského personálu” do tejto latinskoamerickej krajiny.
Keď osobitný americký zástupca pre Venezuelu Elliott Abrams komentoval prílet ruských vojenských lietadiel do Caracasu, uviedol, že by Washington v tejto súvislosti mohol prijať rôzne opatrenia, najmä z ekonomického hľadiska. Naznačoval tak posilnenie sankcií proti Rusku.
Dňa 28. marca oficiálna hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová uviedla, že prítomnosť ruských vojsk vo Venezuele je úplne legálna a prebehla v súlade s obrannou dohodou medzi Moskvou a Caracasom. Dodala, že vojenský personál v krajine zostane dovtedy, kým Moskva a Caracas budú ich prítomnosť považovať za nevyhnutnú.
 
 
Príspevok Lavrov: Rusko považuje rozmiestnenie svojich vojenských špecialistov v Caracase za legitímne zobrazený najskôr Hlavné správy.