Moskva 10. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyjadril dnes znepokojenie ohľadom krízy vyvolanej prerušením diplomatických vzťahov niektorých arabských krajín s Katarom a vyzval na vyriešenie situácie rokovaniami
Na snímke ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov

“V politike nezasahujeme do vnútorných záležitostí iných krajín alebo do ich vzájomných bilaterálnych vzťahov, ale neteší nás, keď sa vzťahy medzi našimi partnermi zhoršia,” povedal Lavrov podľa agentúry TASS pred stretnutím s katarským ministrom zahraničných vecí Muhammadom bin Abdarrahmánom Sáním v Moskve.
Šéf ruskej diplomacie ďalej uviedol, že Moskva je pripravená konať “so súhlasom a záujmami zúčastnených strán”, aby problém pomohla vyriešiť.
Vyzval tiež strany sporu, aby všetky nezhody vyriešili prostredníctvom dialógu. Dodal, že arabské štáty by sa mali zjednotiť s cieľom účinne bojovať proti terorizmu.
Bahrajn, Saudská Arábia, Egypt, Spojené arabské emiráty, Jemen, dočasná vláda Líbye, ako aj Maurícius a Maldivy 5. júna oznámili, že prerušujú diplomatické vzťahy s Katarom, ktorý obvinili z podpory terorizmu a extrémistickej ideológie, nepriateľskej politiky a zasahovania do svojich záležitostí. Neskôr sa k nim pridali Mauritánia a Komorské ostrovy, Jordánsko a Džibuti diplomatické vzťahy s Katarom obmedzili. Niektoré krajiny prikročili k blokáde námornej a leteckej dopravy, ako aj vypovedaniu katarských diplomatov a občanov. Katar vyjadril poľutovanie nad týmito krokmi a označil ich za neopodstatnené.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.