Belehrad 22. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

Rusko je pripravené zapojiť sa ako sprostredkovateľ do rozšírených rozhovorov medzi Belehradom a Prištinou, ak si to Belehrad bude želať. Vyhlásil to v stredu po rokovaní so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom v Belehrade ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Na snímke srbský prezident Aleksandar Vučič (vpravo) a ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov

“Ak albánska strana v tomto procese vyjadrí želanie získať viac mediátorov, potom sa budeme spoliehať na názor Srbska, a to v takej miere, v akej to bude vyhovovať našim srbským priateľom… Ak sa rozhodnú, že Rusko by malo byť pozvané, aby zabezpečilo komplexný prístup v situácii, keď už boli pozvané USA, potom určite nezostaneme stranou,” povedal Lavrov.
Agentúra TASS poznamenala, že Vučič počas decembrovej návštevy Ruska vyjadril nádej, že Moskva sa zapojí do dialógu s Prištinou ako sprostredkovateľ.
Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008, ale Srbsko ani časť krajín EÚ tento krok dodnes neuznali. Podľa Vučiča by akákoľvek budúca dohoda mala byť výsledkom “kompromisu”. “Srbsko nebude súhlasiť s tým, že nedostane nič, pokým ostatní dostanú všetko,” tvrdil Vučič začiatkom februára. “Musí to byť kompromis, pri ktorom obaja niečo stratia pred tým, ako môžeme začať odznova,” dodal.
Vučič minulý týždeň v rozhovore pre agentúru Reuters – pri príležitosti desiateho výročia vyhlásenia kosovskej suverenity – povedal, že Srbi iba málo pravdepodobne podporia plné uznanie nezávislosti Kosova výmenou za členstvo svojej krajiny v Európskej únii. Srbský prezident podľa vlastných slov verí, že kompromis ohľadom kosovskej suverenity je možný, vyžiada si to však od Bruselu “politickú vôľu”, a nie “pokračujúci nátlak na Srbsko”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.