Banja Luka 22. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Ivan Sekretarev)
 
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov pricestoval v piatok na pracovnú návštevu Bosny a Hercegoviny na rokovania s bosnianskymi predstaviteľmi v Sarajeve a lídrami Republiky srbskej v meste Banja Luka. Informovala o tom stanica Slobodná Európa

Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (vpravo)

Lavrov sa v Banje Luke stretol s prezidentom Republiky srbskej Miloradom Dodikom a srbským premiérom Ivicom Dačičom, ktorý sa však už nezúčastnil na rozhovoroch Lavrova v Sarajeve. V hlavnom meste krajiny sa Lavrov stretol aj so svojím bosnianskym náprotivkom Igorom Crnadakom.
Lavrov novinárom povedal, že Rusko rešpektuje bosniansku suverenitu a územnú celistvosť. Šéf ruskej diplomacie zároveň ubezpečil, že Moskva nebude zasahovať do tamojších všeobecných volieb, ktoré sa budú konať 7. októbra.
“Vždy budeme rešpektovať voľbu bosnianskeho ľudu a budeme spolupracovať s každým, koho si zvolia. Nikdy neradíme ľuďom iných krajín, za koho majú hlasovať,” vyhlásil Lavrov.
Dodik sa uchádza o miesto v trojstrannom prezidentskom úrade Bosny a Hercegoviny, zasadzujúc sa o väčšiu autonómiu pre Republiku srbskú, kde žije prevažne etnicky srbské obyvateľstvo.
Miestni analytici špekulovali, že Lavrovova návšteva bola načasovaná so zámerom podporiť Dodikovu kandidatúru. Srbské noviny Večernje novosti v auguste napísali, že Rusko by mohlo podporiť úsilie Republiky srbskej o nezávislosť.
Lavrov v Banje Luke povedal, že Moskva sa “pevne pridržiava Daytonskej dohody a stavia sa proti akémukoľvek pokusu o ich revíziu”. Daytonskou mierovou dohodou z roku 1995 sa formálne ukončila občianska vojna v Bosne a Hercegovine.
 
Príspevok Lavrov pricestoval na pracovnú návštevu Bosny a Hercegoviny zobrazený najskôr Hlavné správy.