Moskva 25. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR/AP)
 
Minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov pre medzinárodnú informačnú agentúru Rusko dnes v Moskve 20. apríla 2018 jasne obvinil Veľkú Britániu zo zorganizovania falošného chemického útoku útoku v Dúme, ktorý neskôr poslúžil ako zámienka pre útok USA, Veľkej Británie a Francúzska na sýrske ciele

Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov

Sergej Viktorovič, vraveli ste, že Rusko má nespochybniteľné dôkazy, nie typu highly likely, ako teraz zvyknú hovoriť Angličania, ale nespochybniteľné, že takzvaný chemický útok v meste Dúmá pri Damasku zinscenovala istá krajina, ktorá patrí medzi popredné rusofóbske štáty. Túto krajinu neskôr konkretizoval vedúci Informačného  komunikačného odboru Ministerstva obrany Ruska I. J. Konašenkov, ktorý povedal, že ide o Veľkú Britániu. Nechceme byť ako Angličania a obviňovať niekoho bez toho, aby sme predostreli dôkazy, však? Kedy a aké dôkazy môžeme predložiť proti Veľkej Británii?
Lavrov: Dôkazov už máme viac než dosť. Začať môžeme tým, že na videu, ktorým sa to všetko začalo a ktoré sa stalo asi hlavnou zámienkou, dôvodom na spustenie horúčkovitého útoku Američanov a Angličanov na údajné objekty na výrobu a skladovanie chemických zbraní (pravdepodobne každý normálny človek chápe, že ak je známe, kde sa nachádza sklad chemických zbraní, tak jeho zbombardovanie nemôže zapríčiniť nič iné, ako humanitárnu katastrofu všetkých, čo žijú naokolo), bolo vidieť, že ničím nechránení ľudia (len niektorí z nich mali na tvári gázové chrániče) polievajú vodou chlapcov a nejakých dospelých.
Naši vojaci, keď oslobodili túto časť Východnej Gúty, našli dvoch lekárov, ktorí pracovali v tamojšej nemocnici. Títo lekári boli nafilmovaní na videu, kde rozprávali, ako do nemocnice vtrhli akísi ľudia, kričali, že došlo k chemickému útoku a všetci sa majú urýchlene polievať vodou. Toto otvorene povedali lekári, ktorí neskrývali svoje tváre a povedali, ako sa volajú.
Mimochodom, nedávno som pozeral Euronews, kde ukazovali ženu so zahaleným telom aj tvárou, bol ponechaný len úzky otvor na oči. Nepovedala svoje meno, držala za ruky dvoch malých chlapcov, tvrdila, že sú to jej deti, ktoré sa údajne tiež ocitli v situácii, že ich rozbolela hlava a cítili akýsi nepríjemný zápach. A že keď začala privoniavať, tiež zacítila nepríjemný zápach. Svoj prejav dovŕšila vetou, že jej muž potom odviezol deti k lekárovi. Človeku hneď príde na um otázka, či by sa nedalo porozprávať aj s tým lekárom, spýtať sa, ako sa tá žena volá a dozvedieť sa niečo podrobnejšie aj o jej deťoch a tak ďalej. Preto musíme veľmi starostlivo analyzovať všetky informácie, ktoré vidíme, a to najmä teraz, aby nás nemali za zelenáčov.
Naše ministerstvo obrany okrem toho nedávno po oslobodení Dúmy našlo sklad chemických látok vyrobených okrem iného v Nemecku, alebo aj v nám známom Porton Downe pri meste Salisbury. Experti teraz tie nájdené látky analyzujú. Okrem iných skutočností nikto ani netají, že podvrh nafilmovaný na uvedenom videu bol zinscenovaný Bielymi prilbami. A Biele prilby operujú výlučne na územiach, ktoré kontrolujú militanti vrátane takých teroristických organizácií ako Front an-Nusrá. Postarali sa o „spískanie“ rovnakej provokácie aj pred rokom v Chán Šejchúne a je všeobecne známe, že ich financuje rad západných krajín, medzi inými aj Spojené štáty a Veľká Británia.
Všetko toto sme dostatočne konkrétne a obsiahlo predniesli na zasadnutí Výkonnej rady Organizácie pre zákaz chemických zbraní a Bezpečnostnej rady OSN. Odpovedajú nám stále rovnako: obviňovanie Veľkej Británie z toho, že spáchala niečo nekalé, presahuje všetky medze, o tom sa nebude ani diskutovať, pretože také niečo nie je možné. (Prejav Šulgina v Organizácii pre zákaz chemických zbraní si môžete prečítať tu)
Dúfam, že všetci rozumní ľudia vidia rozdiel v argumentoch, rozdiel v tom, aké fakty sa vykladajú na stôl a aké sa vôbec neodhaľujú.
 
Príspevok Lavrov priamo obvinil Veľkú Britániu zo zorganizovania falošného chemického útoku v Dúme zobrazený najskôr Hlavné správy.