Mníchov 17. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alexander Zemlianichenko)

Krátke stretnutie ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova s jeho americkým náprotivkom Mikeom Pompeom, ktoré sa uskutočnilo popri Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, umožnilo prerokovanie celej škály otázok spojených so strategickým dialógom medzi Moskvou a Washingtonom, ako aj s kontrolou zbrojenia. Povedal to v pondelok samotný Lavrov, ktorého citovala tlačová agentúra TASS

Na snímke Sergej Lavrov

„Diskutovali sme o viacerých otázkach spojených s celým radom problémov, ktoré sú na programe nášho dialógu – vrátane dialógu strategického,“ vyjadril sa šéf ruskej diplomacie.

Dodal, že išlo o otázky „v kompetencii piatich stálych členov Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov“ a ktoré „sa týkajú kontroly zbrojenia“.

„Dohodli sme sa na pokračovaní špecifického, profesionálneho dialógu o týchto otázkach,“ opísal Lavrov bez ďalších podrobností závery stretnutia s Pompeom, ktoré sa uskutočnilo ešte minulý piatok. Ruský minister zároveň ocenil náznaky, že Washington „postupuje smerom ku konštruktívnejšiemu prístupu“, pokiaľ ide o otázky strategickej stability.

Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov odmietlo zverejniť detaily o spomínanom rozhovore, uzavrela TASS.

Rusko a Spojené štáty viedli rokovania o otázkach strategickej stability naposledy v polovici januára vo Viedni. Vlani vo februári tieto veľmoci odstúpili od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) po tom, ako sa vzájomne obvinili z jej porušovania.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj