Moskva 6. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Noel Celis)

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes povedal, že cíti pripravenosť USA pokračovať aj napriek napätému vzťahu v dialógu s Moskvou. Lavrov sa takto vyjadril po stretnutí so svojím americkým náprotivkom Rexom Tillersonom, ktoré prebehlo vo filipínskej metropole Manila popri zasadnutí ministrov zahraničných vecí Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN).
Na snímke Sergej Lavrov

Lavrov ďalej uviedol, že Tillerson sa ho najprv pýtal na odvetné opatrenia, ktorými Moskva reagovala na nové americké sankcie. “Poskytli sme vysvetlenie,” povedal Lavrov podľa agentúry Reuters na margo skonfiškovania rekreačnej vily na okraji Moskvy, ktorá patrila Spojeným štátom a využívali ju členovia amerického diplomatického zboru.
Stretnutie oboch šéfov diplomacií bolo vôbec prvým od uvalenia nových sankcií na Rusko a odvetných opatrení Moskvy, ktorá Spojeným štátom nariadila, aby znížili o 755 ľudí počet zamestnancov na veľvyslanectve v Moskve a konzulátoch v Petrohrade, Jekaterinburgu a Vladivostoku.
Lavrov ďalej uviedol, že s Tillersonom hovorili aj o množstve ďalších tém vrátane krízy na Kórejskom polostrove. “Cítili sme pripravenosť našich amerických kolegov na pokračovanie v dialógu. Myslím si, že iná možnosť ani nie je,” povedal Lavrov. Dodal, že obe strany sa dohodli na tom, že námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov bude v dialógu o zložitých bilaterálnych otázkach pokračovať so svojím americkým náprotivkom Thomasom Shannonom.
Tillerson tiež Lavrova informoval, že osobitný predstaviteľ USA pre Ukrajinu Kurt Volker už čoskoro navštívi Rusko, kde sa stretne s poradcom ruského prezidenta Vladislavom Surkovom. “Radi by sme vedeli, aký bude mať osobitný vyslanec dojem zo súčasnej situácie,” dodal Lavrov na margo avizovanej návštevy.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.