Moskva 20. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:facebook)
 

Po raketovom útoku USA na Sýriu už Rusko nemá žiadne morálne záväzky nedodávať protilietadlové raketové komplexy S-300 Damasku, prehlásil v interview pre Sputnik ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Ilustračné foto

„Teraz už nemáme žiadne morálne záväzky (po útoku USA na Sýriu). Mali sme tie morálne záväzky, sľúbili sme, že to nebudeme robiť, ešte pred asi 10 rokmi na žiadosť istých našich partnerov, a vzali sme do úvahy ich dôvod, že by to mohlo spôsobiť destabilizáciu situácie, i keď ide o čisto obranný prostriedok, viacmenej sme ich prosby vypočuli, teraz už ale takýto morálny záväzok nemáme,” povedal Lavrov.
USA, Veľká Británia a Francúzsko podnikli 14. apríla raketový útok na sýrske vládne objekty, ktoré podľa ich mienky boli používané na výrobu chemických zbraní. Od 2:42 do 4:10 CET odpálili na Sýriu viac než sto rakiet, z nich bola väčšina zostrelená sýrskou protivzdušnou obranou. Ruské sily neboli nasadené, ale sledovali všetky odpálenia.
Prezident Ruska Vladimir Putin označil tento útok za akt agresie proti suverénnemu štátu, pričom ani ruskí vojenskí experti, ani miestni obyvatelia nepotvrdili fakt chemického útoku, ktorý bol zámienkou pre útok.
Ruský generálny štáb po útoku oznámil, že Rusko sa môže vrátiť k otázke dodávok protivzdušných systémov S-300 do Sýrie a ďalších krajín.
 

Príspevok Lavrov komentoval možné dodávky S-300 Sýrii zobrazený najskôr Hlavné správy.