Minsk 17. júla 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Ľavičiari, ale aj niektorí národniari  v slovenskej vláde o tom hovoria, ale v Bielorusku to realizujú. Bieloruský prezident Alexander Lukašenko „znárodnil“ súkromný podnik. Pikantériou je, že je to dokonca „zahraničný“ – ukrajinský podnik v Bielorusku.

Na snímke bieloruský prezident Alexander Lukašenko

Letecký opravárenský závod v bieloruskom meste Orša už dávnejšie pociťoval veľké problémy. Jeho spolumajiteľmi sú ukrajinská spoločnosť „Motor Sič“ a bieloruská spoločnosť „Systémy investícií a inovácií“. V súčasnosti podnik pozastavil svoju činnosť. Tento fakt vyvolal obrovskú nespokojnosť bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorý je znechutený tým, že domáci zamestnanci nemôžu vykonávať svoju činnosť a, prirodzene, nedostávajú mzdy. Hneď požiadal o nápravu situácie.
Podotkol, že majitelia podniku nič nerobia a fakticky sa vzdali svojho podniku. Vyhlásil, že štát preto musí vziať iniciatívu do vlastných rúk. „Od dnešného dňa tento podnik vyhlasujem za štátny,“ rezolútne zdôraznil Lukašenko.
Kritizoval ministerstvo dopravy a komunikácií, ktoré podľa neho nezasiahlo v správnom čase do diania v podniku. Podčiarkol, že fakt, že štát nevlastní v tomto podniku žiadne akcie, neospravedlňuje nečinnosť štátnych úradníkov. Ministrovi Anatolijovi Sivakovi pripomenul, že v tomto podniku pracujú bieloruskí občania, o ktorých sa má postarať vláda. Prízvukoval, že úloha štátu je v tom, aby zamestnanci dostávali normálnu mzdu.
Bieloruské médiá uvádzajú, že záležitosť s vlastníctvom tohto podniku sa vyrieši do konca tohto mesiaca. Bieloruský prezident nariadil príslušným orgánom, aby pripravili všetky potrebné opatrenia. Alexander Lukašenko požiadal, aby kompetentní pripravili dlhodobý projekt vývoja tohto podniku, aby, ako podčiarkol, úspešne fungoval dlhé roky.
Eugen Rusnák
Príspevok Ľavičiari v slovenskej vláde o tom iba hovoria, ale v Bielorusku to realizujú: Lukašenko „znárodnil“ ukrajinský podnik v Bielorusku zobrazený najskôr Hlavné správy.