Dháka 24. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Binsar Bakkara)

Tri laureátky Nobelovej ceny mieru začali v sobotu týždňovú návštevu Bangladéša, kde sa stretnú so ženami z moslimskej menšiny Rohingov, ktoré pred útekom zo svojej krajiny, Mjanmarska, mučili a znásilnili mjanmarskí vojaci.
Ilustračné foto

Iránska advokátka Šírín Ebádíová, jemenská politička Tawakkul Karmánová a severoírska mierová aktivistka Mairead Maguireová počas návštevy posúdia celkovú situáciu utečencov-Rohingov a násilie spáchané proti ženám z tejto etnicko-náboženskej menšiny. Informovala o tom skupina Nobel Women’s Initiative, platforma šiestich laureátok Nobelových cien mieru založená v roku 2006.
Približne 700.000 moslimských Rohingov ušlo od augusta z prevažne budhistického Mjanmarska do Bangladéša pred násilnosťami páchanými pod vedením mjanmarskej armády a v súčasnosti žijú v bangladéšskych utečeneckých táboroch.
V nedeľu uplynie šesť mesiacov od vypuknutia utečeneckej krízy Rohingov, najhoršej v Ázii od vietnamskej vojny.
Karmánová v e-maile tlačovej agentúre AP v sobotu napísala, že ona a jej kolegyne “stoja solidárne pri rohinských ženách vyhnaných z domova a vyzývajú ostatných, aby počúvali hlasy týchto rohinských žien”.
Podľa Karmánovej sú rohinské ženy v Mjanmarsku dvojnásobnými obeťami – za to, že sú z menšiny Rohingov, a za to, že sú ženy. “Postihujú ich etnické čistky a takisto sú objektom závažného sexuálneho aj rodovo podmieneného násilia,” dodala v e-maile.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.