Viedeň 16. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Francois Mori)

Tohtoročný laureát Nobelovej ceny za literatúru, Rakúšan Peter Handke, odmietol kritiku vznesenú proti nemu, tvrdiac, že novinárov viac zaujíma spor týkajúci sa jeho podpory Srbov než jeho samotné diela. Informovala o tom v stredu tlačová agentúra AFP

Na snímke Peter Handke

Prestížne ocenenie, ktoré 76-ročnému Handkemu udelili minulý týždeň, rozprúdilo na Balkáne a inde polemiku namierenú proti tomuto gestu; spisovateľ je totiž všeobecne známy ako obdivovateľ zosnulého srbského lídra Slobodana Miloševiča.

Organizátori v stredu zrušili plánovanú tlačovú konferenciu s Handkem v jeho rodnej spolkovej krajine Korutánsko po tom, ako literát rozhnevane odpovedal novinárom, ktorí sa s ním v utorok večer prišli stretnúť. Handke už desaťročia žije na jednom z predmestí Paríža.

“Nikto z tých, ktorí ku mne prichádzajú, nečítal žiadne moje dielo. Sú to len otázky, ako svet reaguje. Reakcie na reakcie,” povedal Handke a novinárov vyzval, “aby ho nechali na pokoji”.

Handke sa v 90. rokoch stal horlivým obhajcom Srbov počas krvavého rozpadu bývalej Juhoslávie. Ich situáciu dokonca prirovnal k Židom, ktorí čelili nacistickému teroru, hoci tento výrok neskôr vzal späť.

Jeho cestopisná esej Zimná cesta k riekam Dunaj, Sáva, Morava a Drina alebo Spravodlivosť pre Srbsko (1996) spôsobila pobúrenie. Handke v roku 1999 vrátil prestížnu nemeckú Cenu Georga Büchnera na protest proti bombardovaniu srbského hlavného mesta Belehrad vzdušnými silami Severoatlantickej aliancie.

Handke sa v roku 2006 zúčastnil na pohrebe Miloševiča, ktorý zomrel v Holandsku počas súdneho procesu v súvislosti s obvineniami zo spáchania zločinov proti ľudskosti. Miloševič podľa AFP chcel, aby Handke svedčil na jeho obranu.

Švédska akadémia udelenie ceny Petrovi Handkemu zdôvodnila jeho “vplyvným dielom, ktoré s jazykovou geniálnosťou skúma periférie a špecifickosť ľudskej skúsenosti”.

Samotný Handke sa v roku 2014 pre rakúske médiá vyjadril, že Nobelovu cenu by mali zrušiť, keďže jej laureátovi poskytuje “falošnú kanonizáciu” a vďaka nej mu je venovaný “jeden moment pozornosti a šesť strán v novinách”.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj