Gabčíkovo 25. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Vodné dielo v Gabčíkove už po vyše 20 rokoch potrebuje opravy, budú stáť viac ako 140 miliónov eur. Uviedol to v stredu v Gabčíkove po výjazdovom rokovaní vlády pri príležitosti 25. výročia vybudovania a prevádzky Vodného diela Gabčíkovo šéf Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR László Sólymos (Most-Híd), za účasti podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho (Smer-SD) a generálneho riaditeľa Vodohospodárskej výstavby, š.p., Daniela Kvoceru.
Na snímke minister životného prostredia SR Lászlo Sólymos

“Samozrejme, po 25 rokoch prevádzky čakajú vodné dielo v Gabčíkove veľké modernizačné projekty, a to jednak generálna oprava a rekonštrukcia vodnej elektrárne, teda oprava turbín, ktorá bude trvať približne 10 rokov, ako aj inovácia a modernizácia plavebných komôr Vodného diela v Gabčíkove,” uviedol Sólymos.
Podľa šéfa MŽP je projekt opráv spolufinancovaný z 85 % z európskych zdrojov a patrí k najväčším dnešným dopravným projektom svojho druhu v EÚ. “Realizuje ho jednak rezortná organizácia MŽP SR – Vodohospodárska výstavba, spolu s agentúrou rozvoja dopravy s Ministerstvom dopravy a výstavby SR. Predpokladané celkové náklady tohto konkrétneho projektu predstavujú sumu približne 144,5 milióna eur,” spresnil minister životného prostredia.
Doplnil, že od októbra 1992 do decembra 2016 sa na turbínach vodného diela v Gabčíkove vyrobilo viac ako 54 miliónov megawatthodín (MWh) elektrickej energie. “Ťažko sa dá vyčísliť obrovský efekt, ak by sme túto energiu mali vyrobiť napríklad z uhlia, alebo z jadra, či z ďalších vyčerpateľných zdrojov elektrickej energie,” dodal Sólymos.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.