Lajčáka zvolili za predsedu 72. Valného zhromaždenia OSN

New York/Bratislava 31. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák sa stal predsedom 72. zasadnutia Valného zhromaždenia (VZ) OSN. O dnešnom rozhodnutí zástupcov členských štátov OSN informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR. Šéf slovenskej diplomacie oficiálne prevezme funkciu 12. septembra, mandát má na obdobie jedného kalendárneho roka.
Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

Zástupca SR získal takúto vysokú pozíciu v systéme OSN vôbec po prvý raz. Predseda Valného zhromaždenia OSN je protokolárne najvyššou funkciou v systéme Organizácie Spojených národov, v ktorej reprezentuje všetkých 193 členských krajín.
“Je to česť a pocta byť zvolený do tejto vysokej funkcie. Som vďačný za podporu, ktorá sa mi dostala v mojej vlasti – od prezidenta, vlády aj bežných občanov -, a aj za vašu dôveru, ktorú ste prejavili pri dnešnej voľbe,” uviedol Lajčák vo vystúpení bezprostredne po voľbe. “Ako predseda Valného zhromaždenia OSN budem dbať rovnakou mierou na všetky tri piliere, o ktoré sa táto organizácia opiera: mier, ľudské práva a udržateľný rozvoj,” dodal, pričom zvýraznil, že za svoju osobnú prioritu pokladá najmä predchádzanie konfliktom a mediáciu ako prostriedky pre udržanie mieru vo svete.
Medzi svoje ďalšie ciele vo funkcii predsedu 72. VZ OSN zaradil aj hľadanie odpovedí na migráciu, reformy v systéme OSN a tiež priblíženie cieľov tejto medzinárodnej organizácie viac k ľuďom. Na svojom poste chce prispieť k efektívnemu fungovaniu organizácie a k tomu, aby bola OSN “vnímaná ako inštitúcia, ktorá má pre ľudí zmysel”.
Za ďalší obrovský diplomatický úspech Slovenska označil správu o Lajčákovom zvolení premiér Robert Fico. “Miroslav Lajčák potvrdil diplomatickú extratriedu. Je to vynikajúce vyznamenanie a česť pre Slovensko, z celého srdca mu blahoželám,” povedal predseda vlády SR.
Lajčák preberá post v období, v ktorom medzinárodné spoločenstvo čelí neľahkým globálnym výzvam, týkajúcim sa humanitárnych kríz, nárastu extrémizmu a terorizmu, ako i klimatických zmien a chudoby, vyvolávajúcich ďalšie problémy. Členské štáty OSN čaká implementácia radu prijatých globálnych záväzkov, predovšetkým rozvojovej Agendy 2030 a Parížskej klimatickej dohody. Počas 72. zasadnutia VZ OSN budú tiež pokračovať rokovania smerujúce k prijatiu globálneho kompaktu o migrácii.

ZDROJ >>

Komentujte :)