Bratislava  15. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák dnes na pravidelnom zasadnutí Rady Európskej únie (EÚ) pre zahraničné veci (FAC) v Luxemburgu vyzval ministrov EÚ na rokovania o Západnom Balkáne. Ako ďalej agentúru SITA informovali z ministerstva zahraničných vecí, na zasadnutí šéfovia európskych diplomacií zároveň diskutovali o vonkajších aspektoch migrácie aj v nadväznosti na neformálny summit hláv štátov a vlád v Salzburgu v septembri tohto roku

Na snímke Miroslav Lajčák

Lajčák v tejto súvislosti podčiarkol dôležitosť implementácie záverov júnovej Európskej rady, pričom dodal, že aj FAC má v tom svoju úlohu. Poukázal na dôležitosť spolupráce medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) a Úradu vysokého komisára Organizácie Spojených národov (OSN) pre migráciu (UNHCR) pri príprave nových nástrojov, akými sú vyloďovacie platformy. Zároveň apeloval na podporu Globálneho kompaktu pre migráciu, ktorý bol odsúhlasený na pôde Valného zhromaždenia OSN.
Partneri diskutovali aj o príprave konferencie k Líbyi, zhodli sa na potrebe jasnej a silnej podpory úsilia osobitného vyslanca OSN pre Líbyu Ghassana Salamého, debatovali aj o možnej aktívnejšej úlohe EÚ pri riešení vnútropolitickej situácie vo Venezuele či prijali politické závery k situácii v Stredoafrickej republike, v ktorých sa stanovujú rámce pre posilnené angažovanie sa únie priamo v teréne.
 
Príspevok Lajčák vyzval ministrov Európskej únie na rokovania o Západnom Balkáne zobrazený najskôr Hlavné správy.