Bratislava/Lednice 4. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Zastupiteľské úrady Slovenskej a Českej republiky budú koordinovať svoje aktivity pri zabezpečovaní osláv nadchádzajúcich výročí v roku 2018 a to 100 rokov od vzniku Československej republiky, 50 rokov od Pražskej jari a 25 rokov od osamostatnenia sa štátov. Vyplýva to z bilaterálneho rozhovoru, ktorý dnes viedol v Ledniciach v rámci spoločného rokovania oboch vlád minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) s rezortným partnerom Lubomírom Zaorálkom. TASR o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie.
Na snímke minister zahraničných vecí a európskach záležitostí SR Miroslav Lajčák

Ako minister Lajčák uviedol, chcú si tieto výročia pripomenúť dôstojne, s vyzdvihnutím dejinnej úlohy osobností a ich odkazu pre súčasnosť. “Slovensko a Česká republika udržiavajú dlhodobo nadštandardné vzťahy, a naša v stredoeurópskom priestore unikátna skúsenosť spoločnej histórie vrátane pokojného rozchodu je inšpiráciou pre mnohých iných. Je preto záujmom oboch strán, aby sme si dôstojne pripomenuli dejinné udalosti a historické momenty, ktoré sme spoločne prežili. Je to tiež príležitosť kultivovať naše dnešné vzájomné vzťahy,” povedal.
Partneri vyzdvihli, že obe krajiny sa hlásia k spoločným hodnotám vrátane európskych, a k spoločným tradíciám vrátane antifašistickej. “Československo bolo dobrý a úspešný projekt a splodilo dva úspešné demokratické štáty, ktoré sú jasne ukotvené v európskom priestore, vyznačujúce sa ekonomickou stabilitou a úspešnou transformáciou,” konštatoval Lajčák.
Ministri si vymenili názory aj na prebiehajúce diskusie o budúcnosti Európy, spoluprácu v jej jadre – vrátane zintenzívnenia kontaktov s Nemeckom a Francúzskom – a regionálnu spoluprácu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.