Bratislava 14. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA-MZV)
 
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) v Paríži svojmu francúzskemu kolegovi Jean-Yves Le Drianovi predstavil priority slovenského predsedníctva v OBSE. Zároveň v Paríži podpísal partnerskú dohodu s UNESCO, ktorá sa týka rozvojových projektov v zahraničí

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

“Veľmi ma teší skutočnosť, že Slovensko kontinuálne posilňuje spoluprácu s etablovanými a skúsenými hráčmi v oblasti rozvojovej pomoci a prispieva k udržateľnému rozvoju a napĺňaniu cieľov Agendy 2030,” uviedol Lajčák.
Šéf slovenskej diplomacie tiež potvrdil francúzskemu ministrovi záujem SR stať sa členom Medzinárodného partnerstva proti beztrestnosti za použitie chemických zbraní. “SR chce podporovať iniciatívy, ktoré pomôžu predísť útokom týmito ohavnými zbraňami alebo vyvodiť zodpovednosť za ich použitie,” uviedol v tejto súvislosti Lajčák.
Slovenský minister tiež vyjadril Le Drianovi sústrasť v súvislosti s utorkovým teroristickým útokom na vianočných trhoch v Štrasburgu. Ubezpečil ho o solidarite zo strany Slovenska a podpore v spoločnom úsilí v rámci boja proti medzinárodnému terorizmu. Diskusia sa dotkla aj migrácie, transatlantických vzťahov, situácie na Ukrajine, v Sýrii a na Západnom Balkáne.
Ministri tiež zhodnotili, že vzťahy medzi Francúzskom a Slovenskom sú výborné. Dokazuje to podľa nich aj implementácia Akčného plánu strategického partnerstva, ktorý podpísali predsedovia vlád oboch krajín v júni tohto roku.
Príspevok Lajčák v Paríži rokoval s J.-Y. Le Drianom a podpísal dohodu s UNESCO zobrazený najskôr Hlavné správy.