Bratislava 16. februára (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák sa dnes v rámci 55. ročníka Mníchovskej bezpečnostnej konferencie (MSC) zúčastnil na štyroch diskusných fórach a absolvoval rovnaký počet bilaterálnych stretnutí

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

Ako ďalej agentúru SITA informoval tlačový odbor rezortu zahraničia, panelové a interaktívne diskusie boli zamerané na aktuálnu situáciu na Ukrajine, najmä v kontexte tohtoročných prezidentských a parlamentných volieb, na bezpečnosť v juhovýchodnej ako aj východnej Európe ako aj na úlohu, ktorú by mala v budúcnosti zohrávať Európska únia v globálnom meradle. „Uvedené debaty boli osobitne prínosné aj z titulu aktuálneho predsedníctva SR v rámci Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE),“ konštatuje ministerstvo.
Šéf slovenskej diplomacie na rokovaní s ministrom zahraničných vecí Japonska Tarom Konom podporil ďalší všestranný rozvoj bilaterálnych vzťahov a pokračovanie doterajšej plodnej spolupráce Bratislavy a Tokia na pôde medzinárodných organizácií. „Partneri v tejto súvislosti prediskutovali aktuálne bezpečnostné výzvy regionálneho a globálneho charakteru, ktorým čelia obe krajiny. Miroslav Lajčák informoval svojho rezortného kolegu o cieľoch a aktivitách prebiehajúceho slovenského predsedníctva v OBSE a ocenil prínos Japonska v rámci Ázijskej kontaktnej skupiny OBSE, ktorej bude SR predsedať v roku 2020,“ informoval rezort zahraničia.
Minister Lajčák dnes rokoval aj s delegovaným ministrom pre európske záležitosti Rumunska George Ciambom. Rumunsko v súčasnosti predsedá Rade EÚ. Slovenský minister zaželal rezortnému partnerovi veľa úspechov pri výkone predsedníctva. V tejto súvislosti skonštatoval, že májový summit v rumunskom meste Sibiu, ktorý sa uskutoční medzi Brexitom a voľbami do Európskeho parlamentu, bude nepochybne kľúčovou udalosťou pod vedením Bukurešti. „Bratislavským summitom počas nášho predsedníctva v Rade EÚ sa začal proces strategickej reflexie v rámci Únie. Ďalší dôležitý impulz v tomto smere očakávame práve na vrcholnej schôdzke v Sibiu. Je to dôležité najmä vo vzťahu k európskym občanom,“ uviedol Lajčák.
V rozhovore s prezidentom Čiernej Hory Milom Djukanovićom obaja ocenili priateľské bilaterálne vzťahy medzi oboma krajinami, ktoré sú dlhodobo na vysokej úrovni a vymenili si názory na súčasnú vnútropolitickú situáciu v tejto západobalkánskej krajine. Lajčák tiež zhodnotil dynamiku napredovania Čiernej Hory v rámci integrácie do EÚ, pričom povzbudil Djukanovića v pokračovaní naštartovaných reforiem. „Teší ma, že Čierna Hora si udržala pozíciu regionálneho lídra reformných a integračných procesov do EÚ. Je dôležité, aby ste naďalej pokračovali v plnení reforiem s dôrazom na oblasť právneho štátu a boja proti organizovanému zločinu a korupcii,“ povedal Lajčák s tým, že Čierna Hora môže aj naďalej počítať s podporou SR ako aj s odovzdávaním autentických skúseností z našej transformácie a integrácie. Partneri takisto zhodnotili súčasný vývoj v regióne západného Balkánu a vyslovili očakávanie, že ratifikácia a implementácia Prespanskej dohody medzi Gréckom a Macedónskom bude mať pozitívny vplyv na riešenie ďalších otvorených regionálnych otázok.
 
Príspevok Lajčák v Mníchove diskutoval o EÚ, situácii na Balkáne, aj o spolupráci SR s Japonskom zobrazený najskôr Hlavné správy.