Bratislava 21. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Slovensko by sa malo zúčastniť konferencie v Marrákeši a podať tam interpretatívne vyhlásenie, v ktorom povie, ako Globálny pakt OSN o migrácii chápe. Na zahraničnom parlamentom výbore to poslancom navrhol minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD)

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant Smer-SD)

Nemá totiž podľa neho zmysel hovoriť o svojich výhradách na domácej pôde, ale vyjadriť názor tak, aby bol súčasťou oficiálnych záznamov z konferencie.
V tejto súvislosti však analytik Eduard Chmelár upozornil, že ide o “podvod” a dodáva: “V Marrakéši sa nič meniť nebude. Tí, ktorí s dokumentom nesúhlasili, na konferencii nebudú a pripomienky ostatných sa len zaprotokolujú, ale neobjavia sa v konečnom texte dohovoru. Postoj ministra Lajčáka tak nie je riešením, ale súčasťou problému, lebo opäť len zavádza, zahmlieva a zneisťuje ľudí (viac v článku).
Správu aktualizujeme.
 
Príspevok Lajčák “tlačí na pílu”: SR by mala v Marrákeši vyjadriť svoj postoj k paktu OSN. Chmelár: Pripomienky sa neobjavia v konečnom texte dohovoru zobrazený najskôr Hlavné správy.