Bratislava 14. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nom. Smer-SD) by nerád rozdeľoval ľudí na Slovensku ako politik. Lajčák to uviedol v relácii RTVS O 5 minút 12 v reakcii na otázku, či plánuje zmeniť svoj názor na vlastnú prezidentskú kandidatúru

Na snímke minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák

Lajčák tiež pripomenul, že táto záležitosť sa zmenila na akýsi futbalový zápas, keď je to o tom, či ho predstavitelia strany Smer-SD prehovoria, alebo nie. Lajčák sa sám cíti viac diplomatom, ako politikom a rozhodnutie kandidovať, či nekandidovať bude výlučne jeho rozhodnutím. Svoje rozhodnutie neuchádzať sa o post prezidenta Slovenskej republiky zatiaľ nezmenil. Lajčáka osobne však prekvapil obrovský záujem ľudí, ktorí sa ho pýtajú na túto tému.
„Ja nechcem ľudí rozdeľovať ako politik, aj preto sa cítim byť viac diplomatom. Téma mojej kandidatúry na post prezidenta sa zmenil na futbalový zápas, kedy sa v médiách uvádza, či ma dokážu predstavitelia strany Smer prehovoriť, alebo nie. Ja som svojprávny a rozhodnutie nekandidovať je mojím vlastným rozhodnutím. Zatiaľ sa na mojom postoji absolútne nič nemení,“ uviedol Lajčák. Ministra však zároveň prekvapil záujem ľudí, ktorí sa ho neustále na túto tému pýtajú. „Musím povedať, že mňa osobne prekvapil záujem ľudí. Píšu mi elektronicky, pýtajú sa, naozaj ma to prekvapilo,“ doplnil.
Miroslav Lajčák aj napriek tomu, že sa nechce uchádzať o post prezidenta, vyhral v prieskume verejnej mienky agentúry Focus, keď by ho volilo viac ako 25 percent respondentov.
 
Príspevok Lajčák: Téma mojej kandidatúry na post prezidenta sa zmenila na futbalový zápas zobrazený najskôr Hlavné správy.