Bratislava 22. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Pôsobenie honorárnych konzulov je podľa ministra obzvlášť prínosné v oblastiach ako konzulárna asistencia slovenským občanom, presadzovanie ekonomickej diplomacie a prezentácia Slovenska

Na snímke minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák

Striebornú plaketu si dnes z rúk ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí prebrali štyria honorárni konzuli Slovenska. Miroslav Lajčák ocenil Asifa Málika z Pakistanu (Lahore), Ceciliu Rokusek z USA (Miami), Sukru Vurala z Turecka (Manavgat) a Rajka Zelinku z Bosny a Hercegoviny (Medžugorie). Ďakovný list ministra dostali Mahen Kariyawasan zo Srí Lanky (Colombo) a Martin Valko z USA (Dallas). Lajčák tak urobil počas ôsmeho stretnutia honorárnych konzulov. Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie. Záujmy Slovenska zastupuje v súčasnosti 189 honorárnych konzulov na všetkých kontinentoch sveta, Slovensko plánuje ich sieť ešte rozširovať. Pôsobenie honorárnych konzulov je podľa ministra obzvlášť prínosné v oblastiach ako konzulárna asistencia slovenským občanom, presadzovanie ekonomickej diplomacie a prezentácia Slovenska v rámci verejnej diplomacie.
Lajčák vo svojom príhovore skonštatoval, že hoci prítomní honorárni konzuli prišli z rôznych kútov sveta, spája ich jeden cieľ, ktorým je posilnenie interakcie Slovenska so svetom, pomoc našim občanom a šírenie dobrého mena našej vlasti v zahraničí. „Ste naším externým diplomatickým zborom, bez ktorého si našu prácu vieme už len ťažko predstaviť. Tam, kde Slovensko nie je zastúpené veľvyslanectvami, plníte neoceniteľnú úlohu pri sprostredkovaní kontaktov na mieste. Tam, kde Slovensko zastúpenie má, rozširujete možnosti našej diplomacie. Ste sprostredkovateľmi cenných kontaktov, realizátormi konkrétnych projektov a tento synergický efekt je pre našu diplomaciu prínosný,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie, ktorý zároveň skonštatoval, že prácu honorárnych konzulov ovplyvňujú globálne výzvy, ktorým dnes čelí celý svet a medzi ktoré patria unilateralizmus v medzinárodných vzťahoch, dezinformačné kampane, relativizovanie pravdy, hybridné hrozby, klimatické zmeny, terorizmus a neriadená migrácia.
 
Príspevok Lajčák striebornou plaketou ocenil štyroch honorárnych konzulov zobrazený najskôr Hlavné správy.