Bratislava 20. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
 
Stav slovenských komunít v zahraničí a možnosti rozvoja spolupráce či finančné otázky boli hlavné témy rokovania ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka a predsedu Svetového združenia Slovákov v zahraničí (SZSZ) Vladimíra Skalského

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie. Lajčák so Skalským prebral stav a možnosti spolupráce komunít Slovákov v zahraničí s domovinou, ale aj systém peňažnej podpory pre projekty krajanských organizácií a plán činnosti organizácie.
Združenie je reprezentatívnou organizáciou krajanských spolkov ako aj hlavným partnerom slovenských štátnych inštitúcií. Dnešné prijatie jej predstaviteľov podľa ministerstva opätovne potvrdilo záujem o rozvoj kontaktov a spolupráce so Slovákmi žijúcimi v zahraničí.
Minister Lajčák ocenil prácu združenia a jeho vedenia pri udržiavaní a rozvoji krajanského života vo svete, ako aj ich vklad k rozvoju úzkych kontaktov so Slovenskou republikou. Ako podľa tlačovej správy uviedol Lajčák, priame kontakty so Slovákmi žijúcimi v zahraničí považuje za samozrejmú súčasť práce, aby mohol dôkladne poznať nielen ich situáciu, ale aj potreby a požiadavky. Takisto preto, aby mohla byť správne nastavená štátna politika SR v tejto oblasti.
 
Príspevok Lajčák so zahraničnými Slovákmi hovoril aj o podpore ich projektov zobrazený najskôr Hlavné správy.