Bratislava 1. apríla 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Budúcnosť Európskej únie, bezpečnostné výzvy vrátane hybridných a kybernetických hrozieb či migrácia a klimatická politika boli hlavné témy stretnutia ministrov zahraničných vecí Visegrádskej štvorky s ministrami piatich severských a troch pobaltských štátov (NB8). Diskutovali aj o vzťahoch s Ruskom, s Ukrajinou, s krajinami západného Balkánu a budúcnosti Východného partnerstva, ktoré v tomto roku oslavuje desiate výročie

Na snímke Miroslav Lajčák

V4 je pritom jediným zoskupením, ktoré vedie s krajinami partnerstva pravidelný a štruktúrovaný dialóg. Ministri sa venovali i transatlantickým vzťahom a spolupráci na pôde Organizácie Spojených národov (OSN) a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorej Slovensko aktuálne predsedá. Slovensko na stretnutí zastupoval minister Miroslav Lajčák. Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie.
Ministri konštatovali, že bezpečnosť Európy je dnes jednou z kľúčových otázok a hovorili aj o ďalších aktuálnych výzvach. „Krajiny V4 naďalej jednoznačne podporujú integračné úsilie krajín západného Balkánu do EÚ na základe plnenia stanovených kritérií,“ uviedol v tejto súvislosti Lajčák. Zároveň potvrdil, že pokiaľ ide o program Východného partnerstva, je potrebné naďalej usilovne pracovať na cielenej stratégii do roka 2020. „Musíme partnerov systematicky motivovať k implementácii reforiem tak, aby prinášali hmatateľné benefity pre občanov týchto krajín,“ zdôraznil.
Pracovné rokovanie ministrov zahraničných vecí krajín V4 ako aj piatich severských a troch pobaltských krajín (NB8) sa uskutočnilo v litovskom meste Palanga. V NB8 sú združené Švédsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko, Island, Estónsko, Litva a Lotyšsko. Išlo o siedme stretnutie v tomto formáte, pričom Lajčák vystupoval z pozície šéfa diplomacie predsedajúcej krajiny v rámci Visegrádskej skupiny.
 
Príspevok Lajčák s ministrami V4 a ôsmich severských krajín hovoril o bezpečnostných výzvach zobrazený najskôr Hlavné správy.