Bratislava 30. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)

Dvojstranné vzťahy, spolupráca vo formáte 16+1, ale aj rozvíjanie vzájomne výhodnej ekonomickej kooperácie boli témami, o ktorých dnes (30. marca) diskutoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák s veľvyslancom Čínskej ľudovej republiky Lin Linom.

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

Stretnutie nadviazalo na politické konzultácie rezortov diplomacie oboch krajín vo februári tohto roka v Bratislave, a predtým na návštevu ministra M. Lajčáka v Pekingu v júli 2016, ktorá potvrdila záujem SR o ďalší rozvoj vzťahov s ČĽR s dôrazom na ekonomickú spoluprácu, ako aj na vedecko-výskumnú, vzdelávaciu, kultúrnu oblasť a medziľudské kontakty.

“Čínu si vážime ako nášho priateľa a partnera. Za 67 rokov trvania našich diplomatických vzťahov sme si vybudovali pevný základ, na ktorom môžeme budovať ich budúcnosť,” povedal M. Lajčák, ktorý zopakoval svoj záujem privítať na Slovensku ministra zahraničných vecí Číny Wang Yiho.

V ekonomickej rovine sa významnejšie v minulom roku presadila spolupráca vo formáte 16 krajín strednej a východnej Európy s Čínou (16+1), v rámci ktorej sa uskutočnil aj summit predsedov vlád v Rige (za účasti premiéra SR R. Fica), v druhom polroku 2017 sa pripravuje 12. zasadnutie medzivládnej slovensko-čínskej Zmiešanej komisie v Pekingu. Na stretnutí sa hovorilo aj o niektorých zahraničnopolitických a bezpečnostných otázkach vývoja vo svete a to aj vo vzťahu k úlohe, ktorú zohráva OSN.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.