Bratislava 16. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Predseda Národnej rady SR a Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko v rozhovore pre televíziu TA3 obvinil rezort diplomacie z toho, že uvádza do omylu občanov. Chce, aby ministerstvo zverejnilo dohodu, o ktorej rokuje so Spojenými štátmi. V rezorte sa však proti jeho slovám ostro ohradzujú

Na snímke Andrej Danko

Danko sa ostro ohradil proti vyjednávaniu dohody so Spojenými štátmi o financovaní modernizácie letísk. V minulosti okrem iného tvrdil, že dohoda bude predpokladať rozmiestnenie amerických vojsk na slovenskom území. Ďalej sa domnieva, že dohoda môže poškodiť jednotu Európskej únie. Svoj negatívny postoj zopakoval aj vo štvrtkovom vysielaní TA3.
“S poľutovaním sa pozerám na to, ako ministerstvo zahraničia znovu uvádza do omylu občanov. Ak by ministerstvo zverejnilo doterajšie dohody a návrhy zmlúv, ukázala by sa pravda. Budem naďalej trvať na tom, že táto dvojstranná dohoda je pre Slovensko neprijateľná, “uviedol Danko.
Proti týmto slovám sa ostro ohradilo slovenského ministerstvo zahraničia, na čele ktorého stojí Miroslav Lajčák (Smer-SD).
“Spolupráca s USA nie je v rozpore so záujmami a jednotou EÚ. Rovnaké alebo podobné dohody s USA majú uzavreté takmer všetky krajiny NATO, z toho 20 je tiež členskými štátmi EÚ, “cituje ministerstvo zahraničia portál Aktuality.sk.
Podľa rezortu diplomacie zmluva nepredpokladá rozmiestnenie amerických síl v krajine. O prítomnosti cudzích vojsk môže rozhodnúť iba vláda a parlament, pripomína ministerstvo.
Ďalej na ministerstve uviedli, že nemôžu zverejniť zmluvu s USA, pretože ešte neexistuje.
“Pripomíname, že MZVEZ SR tieto rokovania neiniciovala, ale bolo oslovené práve Ministerstvom obrany SR (ktoré vedie Peter Gajdoš zo SNS, pozn. Red.), aby viedlo rokovania o tejto dohode v mene vlády za účasti niekoľkých rezortov,” reaguje ministerstvo na Dankove slová .
Ďalej obvinilo predsedu Národnej rady z toho, že sa pokúša zmeniť geopolitickú orientáciu Slovenska.
“Takéto pokusy ohrozujú bezpečnosť a prosperitu Slovenska a jeho občanov,” tvrdí rezort diplomacie.
 
Príspevok Lajčák proti Dankovi za odmietnutie peňazí z USA: Ohrozujete bezpečnosť a prosperitu Slovenska! zobrazený najskôr Hlavné správy.