Bratislava 5. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) vyjadril v reakcii na vývoj v Macedónsku znepokojenie. Politická kríza v tejto balkánskej krajine podľa neho prerástla do ústavnej krízy. “Máme iba jedného ústavného činiteľa z tých troch najvyšších, ktorý má plnú legitimitu, ale správa sa podľa môjho presvedčenia mimo ústavného rámca,” uviedol po zasadnutí vlády.

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

Lajčák podľa jeho slov podporuje predsedu Európskej rady Donalda Tuska v tom, že treba situáciu vyriešiť v súlade s ústavou a so zdravým rozumom. “Prezident republiky musí konať v rámci a v medziach ústavy a to, čo robí, momentálne do tohto rámca nezapadá,” zdôraznil Lajčák.

Za nešťastné považuje, že menšinové strany podpísali spoločnú politickú platformu v Tirane, v susednej krajine. “Tiež viaceré vyjadrenia z Albánska nepomáhajú tomu, aby sa situácia upokojila a sú kontraproduktívne,” doplnil šéf rezortu diplomacie.

Predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi sa v pondelok (3. 4.) nepodarilo presvedčiť macedónskeho prezidenta Gjorgeho Ivanova, aby umožnil vytvorenie novej vlády. Ivanov naďalej odmieta poveriť zostavením vlády socialistov, ktorí vytvorili parlamentnú väčšinu so stranami etnických Albáncov.

Macedónsko je v patovej situácii od decembrových predčasných volieb, v ktorých zvíťazila Macedónska konzervatívna strana VMRO-DPMNE (Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana macedónskej národnej jednoty) expremiéra Nikolu Gruevského. Nepodarilo sa mu vytvoriť nový kabinet a prezident odmieta od začiatku marca zostavením vlády poveriť lídra opozičných socialistov Zorana Zajeva.