Bratislava 30. novembra 2018 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Šéf rezortu zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nom. Smer-SD) podal demisiu prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Pre agentúru SITA to potvrdilo tlačové oddelenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

V tejto súvislosti sa má vyjadriť aj predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD).
Lajčák sa rozhodol rezignovať po tom, ako Národná rada SR vo štvrtok prijala uznesenie o nesúhlase s globálnym kompaktom Organizácie Spojených národov (OSN) o migrácii.
“Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák dnes v súlade s Ústavou SR podal demisiu prezidentovi Andrejovi Kiskovi a o tomto kroku oficiálne informoval predsedu vlády Petra Pellegriniho,” uviedol tlačový odbor rezortu zahraničia.
V súvislosti s možným nástupcom Lajčáka sa spomína meno predsedu strany Smer-SD Roberta Fica.
 
Aktuálne vyjadrenie Pellegriniho
Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) nesúhlasí s demisiou ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD).
Pokúsi sa ho presvedčiť, aby prehodnotil svoj krok. Oznámil to na tlačovej konferencii na Úrade vlády SR. Oficiálne sa mieni stretnúť s Lajčákom v pondelok. Pre urovnanie sporu sa premiér rozhodol zostať na Slovensku a v pondelok neodletí na konferenciu do Katovíc.
Klimatická konferencia v Katoviciach je 24. konferenciou zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (COP 24), 14. konferenciou zmluvných strán Kjótskeho protokolu a 1. konferenciou slúžiacou ako stretnutie strán Parížskej dohody. Uskutoční sa v termíne 2. – 14. decembra.
Globálny pakt OSN o migrácii a situácia okolo neho nie je podľa Pellegriniho dôvod na to, aby rezignoval taký výrazný predstaviteľ slovenskej diplomacie. Poukázal na úlohy, ktoré Slovensko čakajú v zahraničnej politike.
“Budem sa snažiť urovnať tento spor. Nerád by som ho stratil. Budem ho prosiť, aby zostal. Ja si neviem predstaviť, kto prevezme žezlo predsedníctva v OBSE a kto začne riešiť situáciu medzi Ruskom a Ukrajinou,” vyhlásil Pellegrini, ktorý chce s Lajčákom rokovať aj počas víkendu. Aj pre Smer-SD je podľa jeho slov momentálne prioritou, aby Lajčák vo funkcii zostal. Pellegrini zopakoval, že vláda odmieta pakt, rozumie Lajčákovi, ktorý bol osobne zainteresovaný v príprave dokumentu.
Ak by minister Lajčák neprehodnotil svoju demisiu, na jeho miesto by podľa premiéra musel prísť špičkový a profesionálny diplomat. “Jediná cesta pre Slovensko je, že to musí byť špičkový diplomat. Nemôžem nominovať niekoho, kto nemá skúsenosti ako minister Lajčák,” zdôraznil Pellegrini. Nechce komentovať mená, ktoré sa objavujú, napríklad expremiér Robert Fico či Pellegriniho poradca pre zahraničnú politiku Peter Kmec.
“Je viacero ľudí na Slovensku, ktorí by mohli byť dobrými ministrami zahraničných vecí. Ale urobím všetko preto, aby na stoličke ministra sedel Lajčák čo najdlhšie,” zopakoval predseda vlády. Lajčák je podľa jeho slov politik svetového formátu.
 
Premiér definitívne potvrdil, že Slovenska republika sa stretnutia v Marrakéši nezúčastní.
Slovensko sa neodkloní od proeurópskej a proatlantickej orientácie, vyhlásil tiež premiér v reakcii na obavy, že odchodom ministra zahraničia sa zmení zahraničnopolitická orientácia Slovenska.
Pellegrini zdôraznil, že životný a hospodársky priestor Slovenska je v EÚ a bezpečnosť krajiny je spojená s členstvom v NATO. Predseda vlády tvrdí, že nikdy nedovolí, aby Slovensko tento priestor opustilo.
Pellegrini tiež uviedol, že v prípade definítivneho rozhodnutia Lajčáka, by ho mal nahradiť skúsený diplomat.
 
Pellegrini: Predčasné parlamentné voľby by boli pre Slovensko škodlivé
Predčasné parlamentné voľby by boli v súčasnej situácii škodlivé, uviedol Pellegrini, ktorý však doplnil, že aj on zachytil tieto informácie. Podľa jeho slov by takéto riešenie súčasnú situáciu na Slovensku destabilizovalo a skomplikovalo.
Tiež doplnil, že verí, že vládna koalícia je stabilná a dokončí svoj mandát do riadnych parlamentných volieb v roku 2020.
“Počul som o tom, ale myslím si, že predčasné voľby by boli škodlivé. Nevidím tu žiadnu alternatívu, ja netvrdím, že sme najlepší a bez chýb, ale garantujem vám, že robíme všetko pre to, aby sme krajinu posúvali dopredu. Nemyslím si, že by májové predčasné voľby niečo vyriešili, naopak, ešte viac by situáciu destabilizovali a skomplikovali,” povedal Pellegrini.
 

 
Prezident sa s Lajčákom stretne v utorok

Prezident SR Andrej Kiska sa s ministrom zahraničných vecí stretne v utorok (4. 12.). Pre TASR to uviedol prezidentov poradca pre komunikáciu Roman Krpelan.
Potvrdil tiež, že Lajčák písomne doručil do Kancelárie prezidenta SR abdikačný list.
Minister tiež prezidenta informoval, že chce ešte pred tým absolvovať stretnutie s predsedom vlády SR, ktoré sa uskutoční v pondelok (3. 12.)
 
Príspevok Lajčák podal demisiu prezidentovi. Pellegrini s jeho rozhodnutím nesúhlasí, ale načrtol, kto by ho mohol nahradiť zobrazený najskôr Hlavné správy.