Bratislava 12. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)
 
Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák ocenil úlohu Parlamentného zhromaždenia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe pri pozorovaní volieb

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

Príprava programu a priorít nadchádzajúceho slovenského predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v roku 2019, vrátane možnosti užšej spolupráce s parlamentnou dimenziou tejto organizácie, boli hlavné témy dnešného rokovania šéfa slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák s predsedom Parlamentného zhromaždenia OBSE Georgeom Tseretelim. Ako informoval tlačový odbor rezortu diplomacie, partneri sa zhodli na tom, že každé predsedníctvo by malo zamerať svoju pozornosť na pomoc najviac postihnutým ľuďom v konfliktných oblastiach. „Slovensko chce zamerať svoje predsedníctvo práve na takýchto ľudí. Chystáme sa klásť dôraz na prevenciu konfliktov v priestore OBSE a na zmierňovanie dôsledkov tých existujúcich,“ uviedol Lajčák. Šéf slovenskej diplomacie zároveň ocenil úlohu PZ OBSE pri pozorovaní volieb. „Počas nášho predsedníctva v roku 2019 sa uskutočnia viaceré kľúčové voľby, vrátane dvoch na Ukrajine. Úloha Parlamentného zhromaždenia OBSE je nenahraditeľná pri zvyšovaní kredibility pozorovania volieb,” dodal Lajčák.
Parlamentné zhromaždenie OBSE je zložené z predstaviteľov národných parlamentov päťdesiatich siedmich účastníckych štátov. Jeho úlohou je okrem monitorovania parlamentných volieb aj podpora, prehlbovanie a usmerňovanie implementácie mechanizmov OBSE v jej účastníckych štátoch.
 
Príspevok Lajčák: Počas nášho predsedníctva v OBSE bude viacero volieb na Ukrajine zobrazený najskôr Hlavné správy.