Bratislava 18. novembra 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA/MZV)
 
Hlavnými témami pravidelného zasadnutia ministrov zahraničných vecí EÚ bude Stredná Ázia, kde sa očakáva politická diskusia ministrov k blížiacemu sa ministerskému stretnutiu EÚ – Stredná Ázia, ktorý bude 23. novembra, ako aj k pripravovanej revízii Stratégie EÚ k Strednej Ázii

Na snímke Miroslav Lajčák

Šéfovia diplomacií sa budú v pondelok aj z iniciatívy slovenskej strany zaoberať povolebnou situáciou v Bosne a Hercegovine a aktuálnymi reformnými procesmi v tejto krajine. Slovensko bude na stretnutí v Bruseli zastupovať minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.
V prípade Ukrajiny sa očakáva primárne diskusia o nelegálnych voľbách v tzv. Doneckej ľudovej republike a Luhanskej ľudovej republike. Ďalším aspektom budú pretrvávajúce ruské aktivity v oblasti Azovského mora, kde Moskva posilňuje svoju vojenskú prítomnosť. Šéfovia európskych diplomacií posúdia aj situáciu v Jemene so zameraním na humanitárny rozmer ako aj na možnosti reakcie EÚ.
Stretnutie ukončí spoločné zasadnutie ministrov zahraničných vecí a ministrov obrany, ktorí prediskutujú posilnenie civilnej časti spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky (SBOP), Stálu štruktúrovanú spoluprácu PESCO, vojenskú mobilitu, Koordinovaný ročný prehľad o obrane, Európsky obranný fond a rozšírenie mandátu Bunky pre plánovanie a riadenie operácií SBOP. Rada by mala prijať závery o bezpečnosti a obrane, Afganistane, Pakistane, stratégii EÚ proti nedovoleným strelným zbraniam, ručným a ľahkým zbraniam (SALW), civilnom kompakte, klimatickej diplomacii, Sudáne a Etiópii.
Minister Lajčák sa taktiež zúčastní na mimoriadnom zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti (GAC) podľa čl. 50, teda vo formáte EÚ27. K zvolaniu Rady došlo v kontexte odobrenia textu dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ britským kabinetom. Cieľom zasadnutia bude formálne odsúhlasenie návrhu dohody o odstúpení a náčrtu politickej deklarácie o budúcich vzťahoch, ktoré by mali byť nasledovne predmetom rokovania Európskej rady na úrovni hláv štátov a vlád.
 
Príspevok Lajčák: Na Rade EÚ sme hovorili o situácii v Bosne a Hercegovine, ale aj Ukrajine a brexite zobrazený najskôr Hlavné správy.