Bratislava/Helsinki 30. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)

Ministri zahraničných vecí Európskej únie (EÚ) vyzývajú Srbsko, aby sa neodchyľovalo z cesty k členstvu v Únii. Táto balkánska krajina sa totiž pripravuje na podpis dohody o voľnom obchode s Eurázijskou ekonomickou úniou (EEU), ktorá združuje Rusko, Kazachstan, Bielorusko, Arménsko a Kirgizsko, uviedla v piatok agentúra AP. Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) označil kroky Srbska za “mätúce”

Na snímke Miroslav Lajčák

“Ak myslíte svoju európsku orientáciu vážne, potom zrejme robíte politické rozhodnutia, ktoré vás k nej približujú. Toto nie je jeden z nich,” povedal Lajčák v piatok na neformálnom stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ v Helsinkách.

Očakáva sa, že Srbsko podpíše dohodu o voľnom obchode s EEU 25. októbra.

Kandidátska krajina na vstup do EÚ musí zosúladiť svoju politiku s politikou Únie, vrátane uvalenia sankcií proti Rusku pre jeho operácie na Ukrajine. EÚ zostáva najväčším obchodným partnerom Srbska, keď hodnota vzájomného obchodu vlani dosiahla takmer 26 miliárd eur, čo je približne osemnásobok v porovnaní s obchodom so všetkými štátmi EEU.

Srbsko už uzavrelo dohodu o voľnom obchode s najväčšími krajinami EEU – Ruskom, Kazachstanom a Bieloruskom. Nová dohoda ju len rozšíri na Arménsko a Kirgizsko.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj