Lajčák: Demokracia je krehká, má veľa nepriateľov a nie je zadarmo

Bratislava 17. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

Demokracia je krehká, má veľa nepriateľov a nie je zadarmo. Mladí považujú dnešok za samozrejmosť, nechce sa im študovať minulosť, čo pomáha nárastu extrémizmu.
Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

Upozornil na to slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nom. Smeru-SD) na sociálnej sieti rezortu diplomacie v súvislosti s dnešným výročím Nežnej revolúcie.
“Demokracia je predovšetkým o zodpovednosti za ochranu výdobytkov, ktoré sa nám podarilo dosiahnuť. Je o pripomínaní si, že je krehká a má veľa nepriateľov. Ale hlavne je o uvedomení si, v každej ďalšej generácii, že nie je zadarmo,” píše Lajčák na profile rezortu zahraničia.
Demokracia je podľa jeho slov aj o dodržiavaní pravidiel, vyznávaní hodnôt a rešpekte voči právam vlastným i druhých. “Ak je niečo, v čom naozaj značne zaostávame, tak je to vzdelávanie nastupujúcich generácií, ktoré dnešok považujú za samozrejmosť, pretože sa im nechce študovať minulosť. Pomáhajú tak spoluvytvárať hrozbu jej zopakovania, čoho dôkazom je okrem iného nárast popularity extrémistických strán v Európe,” zdôraznil.
Poukázal, že dnes si spolu s našimi susedmi pripomíname Nežnú revolúciu, Deň boja za slobodu a demokraciu, ktorý sa spája aj s Medzinárodným dňom študentstva. Odpor proti totalitnej moci počas druhej svetovej vojny si 17. novembra podľa Lajčáka pripomínajú študenti na celom svete. Rezort diplomacie pripomína, že komunizmus na desaťročia výrazne ovplyvnil obe krajiny, kedysi aj spoločnú Československú socialistickú republiku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)