Paríž 5. apríla 2017 (HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)

Hon na jasličky vo Francúzsku pokračuje… Koncom roka 2014 sme vás informovali o hystérii, ktorú vyvolala inštalácia tradičného symbolu Vianoc-jasličiek, v priestoroch radníc a na verejných miestach tak, ako to bývalo zvykom

Ilustračné foto

Podľa denníka Ouest France, správny súd zakázal jasličky v budove Generálnej rady v La Roche-sur-Yon. Sťažnosť na inštaláciu jasličiek podalo združenie la Fédération de la Libre pensée. Združenie argumentovalo tým, že tento náboženský symbol je priestupkom proti slobode svedomia. Správny súd sa vyjadril v tom zmysle, že tento symbol je v rozpore s laicitou verejnej správy a prikázal jasličky zrušiť. Vedúci úradu Bruno Retailleau naopak argumentoval tým, že „rešpektovanie laicity neznamená opustiť všetky naše tradície a prerušiť naše kultúrne korene. Bude treba zrušiť všetky hviezdy na vianočných girlandách, ktoré zdobia naše ulice, pod zámienkou, že ide o náboženský symbol?“

Podobne dopadli aj jasličky v Béziers, ktoré do vstupnej haly radnice mal v úmysle nainštalovať primátor mesta. Prefekt oblasti Hérault písomne vyzval primátora, aby “prehodnotil svoj plán”. Tentokrát jasličky vadili zástupcom komunistickej strany spolu s obhajcami laicity štátu.

Laicita štátu, v pôvodnom význame neutrálny priestor, kde sa vo vzájomnom rešpekte môžu stretať rôzne názory, stratila svoj pôvodný význam a čoraz častejšie sa prezentuje ako takmer hysterická reakcia na prítomnosť akéhokoľvek náboženského symbolu. Neplatí to však pre všetky náboženstvá rovnako. Parížska radnica pod vedením socialistickej primátorky Anne Hidalgo usporiadala v lete 2014 oslavu pri príležitosti konca ramadánu. Oslava sa konala v priestoroch radnice a zo svojho rozpočtu na to vyčlenila 70 tis. eur… Vtedy nikto z kompetentných úradníkov nenamietal, že je to v rozpore s laicitou štátu.

Populárny starosta Beziérs, Robert Ménard, bol kvôli inštalácii jasličiek nútený čeliť súdnemu konaniu. V marci 2015 dal prvostupňový súd za pravdu primátorovi Ménardovi. Teraz médiá priniesli nový verdikt odovolacieho súdu v Marseille, ktorý  rozhodol, že inštalácia jasličiek bola ilegálna.

Primátor Ménard pre agentúru AFP uviedol, že podá odvolanie proti novému verdiktu. Verejný spravodajca odvolacieho súdu ešte v marci uviedol, že “neexistuje lokálna tradícia, ktorá by ospravedlnila inštaláciu jasličiek, takže by mala (inštalácia) byť zakázaná.”

Zaujímavosťou je, že prezidentský kandidát Benoit Hamon pri svojej nedávnej návšteve Bézier nevynechal príležitosť obviniť primátora, ktorý upozorňuje na problémy v súvislosti s existenciou tzv. oblastí, z rasizmu, xenofóbie a islamofóbie. Rozruch vzbudilo vyjadrenie prezidentského kandidáta Hamona, od ktorého sa odklonila veľká časť jeho vlastnej PS strany a ktorý zdá sa nemá šancu preniknúť do druhého kola, ktorým sa snažil banalizovať realitu, ktorú ukázala nedávna reportáž odhaľujúca, že ženy majú v tzv.no-go zónach zakázaný vstup do barov. Hamon uviedol, že v “minulosti ženy takisto nemali povolený vstup do robotníckych barov”.

Túto stále viditeľnejšiu tendenciu potierať kresťanské symboly a tradície komentoval týždenník Valeures actuelles slovami: “Voľnomyšlienkári a ľavicoví militanti sa snažia všetkými prostriedkami vymazať náboženskú pamäť Francúzska a vykoreniť  náboženské symboly. Podnik, ktorý favorizuje advent multiklultúrnej spoločnosti…“

Katarína Hanzlíková