Frankfurt nad Mohanom 12. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-John Stillwell)

Obchodné bariéry, ktoré vytvárajú globálne mocnosti, predstavujú výzvu pre ekonomiky na celom svete. Vyhlásila to v stredu generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Vyzvala zároveň vlády, aby pracovali na ukončení obchodných sporov

Na snímke šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová

Lagardeová na konferencii Európskej centrálnej banky (ECB) venovanej stavu ekonomík strednej a východnej Európy povedala, že krajiny musia spolupracovať, aby globálny obchod pomáhal bežným ľuďom.

“Môžeme začať tým, že vynaložíme všetko úsilie na deeskaláciu súčasných obchodných sporov a pokračovanie v konštruktívnom dialógu,“ povedala.

MMF odhaduje, že rastúce clá budú stáť globálnu ekonomiku 0,5 % jej produkcie v roku 2020. Prezident ECB Mario Draghi na konferencii vyhlásil, že stredná a východná Európa bola „disproporčne ovplyvnená“ spormi.

Lagardeová zároveň vyzvala krajiny strednej a východnej Európy, aby zreformovali svoje vlastné ekonomiky a vyriešili korupciu na úrovni vlád.

„Keď sa korupcia stane inštitucionalizovanou, otrávi to schopnosť krajiny prilákať investorov a vytvárať pracovné miesta,“ varovala.
Mnohé krajiny strednej a východnej Európy (KSVE) v ostatných rokoch čelia korupčným škandálom a protestom. Lagardeová poznamenala, že najmä mladí ľudia považujú korupciu za najväčší problém.

Jej komentáre prichádzajú takmer rok po tom, ako americký prezident Donald Trump zaviedol prvé kolo ciel na dovoz z Číny. To odštartovalo obchodný spor medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj