Čadca 20. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)

Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci po 25 rokoch kompletne zrekonštruovali. Ako pri dnešnom slávnostnom otvorení vynovených priestorov uviedol riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld, celková investícia vrátane prístrojového vybavenia dosiahla 736-tisíc eur, pričom najväčšou mierou sa na rekonštrukcii podieľal z pozície zriaďovateľa Žilinský samosprávny kraj (ŽSK). Vynovené oddelenie poskytuje zdravotnú starostlivosť na šiestich lôžkach

Na snímke predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Erika Jurinová

„Rekonštrukcia bola financovaná zo zdrojov ŽSK a sčasti aj z vlastných zdrojov nemocnice. Samotná investícia pozostáva zo stavebnej časti i nákupu prístrojového vybavenia. Oddelenie kompletne prerobili, je tu nová elektroinštalácia, vzduchotechnika, klimatizácia, vynovené sú nielen vodovodné a kanalizačné rozvody, ale aj rozvody mediciálnych plynov a stropné statívy,“ zhodnotil rozsah rekonštrukcie pre agentúru SITA riaditeľ nemocnice.

Na stavebnú časť rekonštrukcie prispel ŽSK sumou 426-tisíc eur. „Investičný dlh v nemocniciach, ktorý trvá už niekoľko rokov, sa snažíme pomaly znižovať. Kysucká nemocnica má najväčšiu spádovú oblasť v našom kraji, takže aj to je dôvod, prečo sa snažíme finančné zdroje vo väčšej miere elokovať práve na Kysuce. Som rada, že pacienti na tomto zrekonštruovanom oddelení budú mať európsky štandard poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ vyhlásila počas slávnostného otvorenia predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Na nemocničnom OAIM je ročne hospitalizovaných v priemere 230 pacientov. Primár Peter Szeghy poukázal aj na špičkové prístrojové vybavenie oddelenia. „Máme tu napríklad prístroj na meranie hemodynamiky, ktorý spĺňa svetové parametre. U pacienta meriame množstvo parametrov, od srdcového výdaja, cez extravaskulárnu pľúcnu vodu, až po priepustnosť ciev, čo nám uľahčuje diagnostiku a podľa toho vieme zabezpečiť cielenú liečbu,“ uviedol Szeghy, ktorý v Kysuckej nemocnici s poliklinikou pracuje 45 rokov.

Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca je všeobecnou nemocnicou v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK, ktorá poskytuje komplexnú zdravotnú starostlivosť v regióne Kysúc. Zdravotná starostlivosť je poskytovaná pre obyvateľov spádového územia okresov Čadca a Kysucké Nové Mesto, ako aj ďalším pacientom, ktorí potrebujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť. V súčasnosti má 436 lôžok.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj